UOKIK rozpoczyna walkę z Nord Stream 2 - na celowniku zagrożenie monopolem Gazpromu

9 maja 2018, 12:20
nordstream2-europipe-02-small-rgb
Fot.: Nord Stream 2
Energetyka24
Energetyka24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczyna postępowanie przeciw Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. UOKiK podejrzewa, że uczestnicy transakcji, mimo wycofania wniosku, wspólnie realizują projekt, finansując przedsięwzięcie. To precedensowe postępowanie prowadzone przez szefa polskiego urzędu antymonopolowego - Marka Niechciała.

Sprawa budowy Nord Stream 2 była analizowana przez UOKiK w sierpniu 2016 roku. Wówczas  prezes UOKiK uznał, że planowana koncentracja między Gazpromem oraz pięcioma spółkami międzynarodowymi mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Ich wspólna spółka miała zaprojektować, finansować, budować oraz zajmować się eksploatacją gazociągu Nord Stream 2, biegnącego z  rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia niedaleko Greifswald w Niemczech. Urząd uznał wówczas, że Gazprom posiadał pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju. Uczestnicy konsorcjum wycofali wniosek, co w praktyce oznaczało zakaz dokonania połączenia.

W kwietniu 2017 roku urząd ponownie przyjrzał się sprawie i wszczął postępowanie wyjaśniające.  Wówczas  media informowały, że niedoszli uczestnicy transakcji, mimo sprzeciwu UOKiK, podpisali umowę na finansowanie budowy gazociągu.

- Dwa lata temu spółka, która miała zająć się budową gazociągu Nord Stream 2,   nie otrzymała od nas zgody na tę transakcję. Niestety, jak wykazało postępowanie wyjaśniające, mimo naszego sprzeciwu, podmioty zdecydowały się na finansowanie tego projektu. Może to oznaczać złamanie prawa antymonopolowego i dlatego stawiamy zarzuty Gazpromowi oraz pięciu innym podmiotom – wyjaśnia prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Precedensowe postępowanie antymonopolowe urząd wszczął kilka dni temu. Prezes UOKiK postawił zarzuty sześciu spółkom, które podejrzane są o sfinalizowanie transakcji mimo braku zgody. Są to przedsiębiorcy należący do międzynarodowych grup: Gazpromu z Federacji Rosyjskiej, Engie ze Szwajcarii, a także czterech pochodzących z Holandii:  Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall.

Zdaniem urzędu, działania niedoszłych konsorcjantów gazociągu mogą być próbą obejścia braku zgody na utworzenie spółki finansującej budowę gazociągu. Zarówno bowiem utworzenie joint venture, na które nie zgodził się UOKiK, jak i zawarcie późniejszych umów - miało ten sam cel: sfinansowanie budowy Nord Stream 2.

Za naruszenie zakazu dokonania koncentracji bez uzyskania zgody prezesa UOKiK  grozi kara do 10 proc. obrotu. Ponadto, jeżeli koncentracja została dokonana, a przywrócenie konkurencji na rynku nie jest możliwe, prezes urzędu może nakazać, np. zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, udziałów, akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą, a także rozwiązanie spółki, nad którą przedsiębiorcy sprawują wspólną kontrolę.

ML/UOKIK

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Naiwny
czwartek, 10 maja 2018, 02:16

Juz jedno zwyciestwo UOKiK odniusl nad NS@. Moze warto przypomniec rezultat. Do wyroku UOKIK NS2 mialo byc spolka gazpromu i 5 europejskich firm. Po wyroku NS2 jest wlasnoscia gazpromu w calosci. Zainteresowani nie odwolywali sie od tej decyzji do organow UE. Czyzby rezultat postepowania byl dla nich kozystny? Czy tego chcielismy? Ciekawe jaki teraz bedzie rezultat decyzji UOKIK ktory prawdopodobnie uzna w/w spolki i gazprom winnymi.

LNG second
poniedziałek, 14 maja 2018, 11:10

To, że Gazprom jest jedynym udziałowcem powoduje iż ponosi pełnię ryzyka biznesowego. Tak długi podmorski gazociąg niemal zawsze będzie relatywnie drogi w porównaniu do gazociągów lądowych, transportu statkami. Do tego ryzyko polityczne. Jak firma zachodnia ma udziały to ma większą tendencję i interes ekonomiczny, żeby tę infrastrukturę wykorzystywać. Dzisiaj może powiedzieć: gaz z innych gazociągów lub ze statku jest tańszy i kupię inny. To nie jest komfortowa sytuacja dla Gazpromu.

klamot
środa, 9 maja 2018, 18:42

Uniper, OMV, Shell, Wintershall. Ktore z tych firm prowadza interesy w Polsce. Czy musze byc klientem tych firm. Czy koniecznie musze tankowac paliwo na stacji Shell?

LNG second
poniedziałek, 14 maja 2018, 11:00

Lukoil też mnie jakoś nie pociąga.

Kiks
czwartek, 10 maja 2018, 16:57

A ty rozumiesz jak działa UE i jakie jest prawo w tej materii?

Kiks
środa, 9 maja 2018, 22:29

Nie rozumiesz jak działa UE. Wątpię czy w ogóle coś rozumiesz.

Tomasz
środa, 9 maja 2018, 16:56

Ewentualny wyrok może mocno uderzyć w europejskie spółki zaangażowane w ten projekt.

leming
środa, 9 maja 2018, 15:47

Prezes urzędu chce nakazać gazpromowi zbycie majątku firmy, a może chce rozwiązać gazprom ?

Tweets Energetyka24