Nord Stream 2 może zdestabilizować sytuację w Europie. Polski minister ostrzega

22 lipca 2021, 17:11
world-1264062_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Projekt Nord Stream 2 jako narzędzie polityczne może wpływać destabilizująco na sytuację bezpieczeństwa w Europie, w szczególności w Europie centralnej - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Ten projekt jest też postrzegany, jako element naruszający poczucie sojuszniczego zaufanie - dodał.

Przydacz powiedział na czwartkowym briefingu prasowym, że projekt Nord Stream 2 "jako narzędzie polityczne może wpływać także i destabilizująco na sytuację bezpieczeństwa w Europie, w szczególności w Europie centralnej".

"To, o czym warto powiedzieć, to sam fakt budowy tego projektu, ale także i porozumienia, które - tak, jak mówiłem - w całości nie odpowiada na te zagrożenia, jest przez wielu postrzegany jako także element naruszający poczucie, nie tylko stabilności, ale i zaufania sojuszniczego" - powiedział wiceszef MSZ.

image

 Reklama

Według niego, konieczna jest dalsza praca i dalszy dialog. "To nadszarpnięte zaufanie do naszych partnerów miało swoją wymierną egzemplifikację także w fakcie wczorajszej rozmowy telefonicznej. Bezpośrednio po publikacji tego porozumienia kanclerz Niemiec w pierwszej kolejności zadzwoniła do prezydenta Rosji przedstawiając ten fakt i uzgadniając - tak, jak czytamy w komunikach prasowych - dalsze działania" - powiedział Przydacz.

W jego ocenie, "to z całą pewnością nie buduje poczucia zaufania także do naszych partnerów w ramach Unii Europejskiej".

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Kasia
piątek, 23 lipca 2021, 10:10

Niemcy jako główny Zarządca UE działający na szkodę interesów Państw Bałtyckich i na szkodę całej UE powinny opuścić UE i pobratać się z Rosja i Chinami.

HeHe
niedziela, 25 lipca 2021, 03:16

Niemcy działają na korzyść Europy zachodniej i środowo-wschodniej (Austria, Czechy, Słowacja i Węgry). W całej Unii NS2 nie podoba się tylko naszym władzom oraz władzom krajów bałtyckich a więc ... ?

rob ercik
piątek, 23 lipca 2021, 09:01

Tik tak, ciekawe, całkowity brak oceny zorganizowania i wsparcia puczu w Kijowie w 2014 ... a dzieje się do dziś ...

A
piątek, 23 lipca 2021, 00:27

A mogli polacy zainwestować a nie kłócić sie jak dzieci w przedszkolu. Kiedy ten naród dorosnie i zacznie myśleć?!

Alchemik
piątek, 23 lipca 2021, 11:07

Zainwestować w co? w rosyjską armię? gdyby nie sprzedaż surowców Rosja nie miałaby pieniędzy na zbrojenia i akcje typu aneksja Krymu...

Tweets Energetyka24