Reklama

Gaz

Gazyfikacja ciepłownictwa i gmin wyzwaniem w transformacji energetycznej

Fot. Energetyka24.com
Fot. Energetyka24.com

Wyzwania regionalne w naszej części Europy, jak i krajowe, lokalne, tj. gazyfikacja gmin oraz ciepłownictwa były tematem debaty „Efektywne wykorzystanie infrastruktury gazowniczej w procesie transformacji energetycznej” podczas konferencji Gazterm 2021.

Debata „Efektywne wykorzystanie infrastruktury gazowniczej w procesie transformacji energetycznej” miała charakter międzynarodowy. Wzięła w niej udział Olga Bielikova, dyrektor ds. międzynarodowych narodowego operatora Ukrainy, Gas TSO of Ukraine a także Nemunas Biknius, prezes litewskiego operatora Amber Grid oraz Serhiy Pereloma, prezes Storage System Operator of Ukraine (Ukrtransgaz). W debacie wzięli również udział:

Małgorzata Banasik z kancelarii Banasik Woźniak i Wspólnicy sp. p., Piotr Świecki, dyrektor Budownictwa Energetycznego w Budimex S.A., Sławomir Zawadzki, prezes PGNiG Gazoprojekt, Ireneusz Krupa, Członek Zarządu PSG ds. Rozwoju i Inwestycji i Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System. 

Bielikova podziękowała Polsce za wsparcie przy blokowaniu Nord Stream 2, który spowoduje, że tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę zmniejszy się znacząco a może nawet do zera. To z kolei spowoduje miliardowe straty dla tego państwa. Zgodziła się również co do zdania, że gaz ziemny jest paliwem przejściowym w transformacji energetycznej.

Od strony prawnej do tematu transformacji energetycznej podeszła Małgorzata Banasik, przypominając, że ogromny pakiet nowej legislacji przyjdzie z UE, a te przepisy będą musiały być zaimplementowane do polskiego systemu prawnego.

„Musimy zastanowić się, jak inwestować w infrastrukturę gazową, nie tylko żeby była odpowiednia dla gazu, ale także dla paliw przyszłości, tj. wodór” – mówił Nemunas Biknius. „Widzimy to jako okazję, aby przetrwać jako spółka gazowego operatora w zrównoważonej przyszłości” – dodał. 

Członek Zarządu PSG ds. Rozwoju i Inwestycji Ireneusz Krupa stwierdził, że zauważalny jest bardzo duży ruch w kwestii przechodzenia na gaz. „W ciepłownictwie mamy 70% węgla. Patrząc na to, jak możemy zastąpić węgiel w transformacji energetycznej w ciepłownictwie, właściwie nie ma wiele alternatyw wobec gazu. Takich obiektów jest bardzo dużo w Polsce, są rozsiane we wszystkich województwach. Dzisiaj widzimy coraz większe zainteresowanie ze strony ciepłownictwa podłączeniem do sieci gazowniczej” – powiedział. 

„Patrząc na zapotrzebowanie ze strony rynku ciepłowniczego na gaz, potrzebne jest 4,5 mld zł finansowania na takie projekty. A mamy jeszcze kopciuchy, które będzie trzeba wymieniać, to również ogromne koszty” – dodał.

Członek Zarządu PSG ds. Rozwoju i Inwestycji zastrzegł, że bez dofinansowania procesu gazyfikacji trudno będzie go kontynuować. „W ciągu kilku lat planowaliśmy zgazyfikować ok. 300 gmin, na razie udało się to zrobić w 200, ale im dalej w las tym więcej drzew, czyli przed nami trudniejsze gazyfikacje, tam gdzie właśnie nie ma efektywności ekonomicznej. Chcielibyśmy, aby zostały uruchomione jakieś programy, które będą wspierać jednostki samorządu terytorialnego w tym, żeby miały dofinansowanie” – podkreślił.

Reklama

Komentarze

    Reklama