Francuskie MSZ: minister Franck Riester uda się do Polski na rozmowy o energetyce

2 lutego 2021, 09:57
franck riester wiki
Fot. Wikimedia
Energetyka24
Energetyka24

Minister ds. handlu i inwestycji Franck Riester złoży w Polsce wizytę w dniach 2-3 lutego - poinformowało  biuro szefa resortu. Rozmowy polsko-francuskie będą dotyczyć kwestii energetycznej i francuskiego przemysłu atomowego oraz wsparcia dekarbonizacji polskiej gospodarki.

Strona francuska liczy na zacieśnienie współpracy polsko-francuskiej w sektorze energetycznym, telekomunikacyjnym i transportowym – informuje francuski resort. Wizyta ministra Riestera odbędzie się niemal równo rok po wizycie w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Riester spotka się z ministrem ds. klimatu i środowiska Michałem Kurtyką, sekretarzem stanu Marcinem Horałą oraz podsekretarzem stanu Robert Tomankiem – poinformowało MSZ Francji.

Tematem rozmów mają być również relacje w zakresie handlu i inwestycji z głównymi partnerami Unii Europejskiej, takimi jak Stany Zjednoczone i Chiny czy reforma WTO.

To potwierdzenie informacji, które publikowaliśmy wczoraj. Ponadto, z ministrem handlu do Warszawy uda się szef EDF Jean-Bernard Lévy, który ma uczestniczyć w spotkaniach dot. energetyki jądrowej z ministrami Piotrem Naimskim oraz Michałem Kurtyką.

Reklama

Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
joder
środa, 3 lutego 2021, 15:00

Rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec stopniowo wycofywały się z dotacji budżetowych do opracowań nowych rozwiązań konstrukcyjnych reaktorów energetycznych,finansując prace nad poprawą bezpieczeństwa działających elektrowni i prace nad technologiami postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem. W chwili obecnej najbardziej zaawansowane i najbezpieczniejsze reaktory opracowała Rosja, Chiny tez pracują nad udoskonaleniem reaktorów, oraz Japonia.

mc.
wtorek, 2 lutego 2021, 11:16

Poczuli pieniądze, więc nie warto "strzelać focha" (po Caracalach).

rmarcin555
środa, 3 lutego 2021, 07:28

@mc. Francuzi są pragmatyczni. Ale to my tu jesteśmy petentem. Warunki finansowe będzie dyktował dostawca technologii bez względu na to kto nim będzie (Rosja, USA, Francja czy Chiny). My nie mamy pieniędzy.

Tweets Energetyka24