Gaz-System: Ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem układania Baltic Pipe

6 maja 2021, 15:10
E0tQUxRX0AQn0it
Fot. Gaz-System
Energetyka24
Energetyka24

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim.

Realizacja Baltic Pipe znajduje się w fazie budowlanej w części lądowej i morskiej projektu. W kwietniu br. rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby gazociągu na polskim wybrzeżu. Podobne prace w Danii również ruszą niebawem. Od ubiegłego roku statki badawcze sprawdzają po raz kolejny trasę inwestycji pod względem niewybuchów i zagadnień środowiskowych. Latem specjalistyczne trzy jednostki morskie rozpoczną układanie ok. 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego.

Reklama
Reklama

5 maja br. w Rotterdamie na jednym z takich statków morskich o nazwie  „Castorone” odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Piotr Naimski - Minister, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Aldo Amati  - Ambasador Włoch w Polsce oraz przedstawiciele Zarządów firm Gaz-System i Saipem.

„Budowa gazociągu z norweskich złóż do Polski jest na ostatnim etapie. Realizacja strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu będzie dopełniona ułożeniem odcinka gazociągu na dnie Bałtyku. Konsekwentne działania Rządu Prawa i Sprawiedliwości przynoszą po 5 latach widoczne efekty. Dzisiejsze spotkanie z wykonawcą potwierdza, że mamy pełną gotowość do rozpoczęcia prac na morzu, co oznacza, że 1 października przyszłego, 2022, roku gazociągiem popłynie gaz z norweskiego szelfu do Polski” – powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. 

„W tym roku planujemy zakończenie spawania gazociągu podmorskiego. W przyszłym będziemy wykonywali niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania. Prowadzone obecnie przygotowania do wpłynięcia statku Castorone na Bałtyk potwierdzają, że założenia projektowe są realizowane zgodnie z planem.  Do października przyszłego roku wykonamy wszystkie elementy tego złożonego programu inwestycyjnego i będziemy gotowi na sprowadzanie gazu z Szelfu Norweskiego, przez Danię do Polski” – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.   

Projekt Baltic Pipe składa się z 5 podstawowych elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski.  Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – polski Gaz-System i duński Energinet. Terminem zakończenia inwestycji jest 1 października 2022 r. (Gaz-System)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
rung
niedziela, 9 maja 2021, 22:24

No to teraz sie zacznie, tzw. krzyzowanie sie rurociągów, Rosja podejmie działania "badawcze" i wpływ przebiegu rurociagu polskiego na przepływ gazu rosyjskiego. Wierze w madrosc Rosjan i nie beda robic tego, co robiła im Polska odnosnie NS II.

Davien
czwartek, 13 maja 2021, 16:23

Rosja to sobie moze podejmować działania na swoich wodach terytorialnych i tyle. Na wodach duńskich i międzynarodowych nie ma nic do powiedzenia.

dekunka2
wtorek, 11 maja 2021, 18:18

dunczycy to załatwią -wszak wzieli 80% spornego z nami akwenu w formie darowizny

czytelnik D24
wtorek, 11 maja 2021, 18:13

Rosja nie jest w stanie zrobić z BP kompletnie nic więc twoja wiara nie ma tu nic dorzeczy.

Tweets Energetyka24