PGNiG kupi więcej gazu z USA

2 września 2021, 11:45
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 19.14.09
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.

– Podpisane dziś umowy to kolejny ważny krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Gaz amerykański, który dostarczany będzie przez partnera pewnego i przewidywalnego, razem z paliwem, które do Polski przypłynie  gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii, pozwoli nam uniezależnić się od dostaw z kierunku wschodniego. Różnicowanie źródeł importu gazu i możliwość ich wyboru, a także swoboda w obrocie zakupionym paliwem, zwiększa energetyczną niezależność Polski – podkreślił Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

– Import LNG pozwala PGNiG na dywersyfikację źródeł i kierunków pochodzenia gazu ziemnego, dzięki czemu możemy zapewnić polskim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne – stałe i nieprzerwane dostawy gazu. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że gaz ziemny będzie stanowił paliwo pomostowe w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Jednocześnie dostęp do amerykańskiego LNG daje nam możliwość rozwoju handlu tym paliwem na rynku globalnym – w tym celu wynajmować będziemy gazowce do transportu skroplonego gazu. Pod tym względem cenimy współpracę z Venture Global LNG, która oznacza dla nas możliwość realizacji naszych strategicznych celów – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

– Venture Global z dumą poszerza nasze dotychczasowe partnerstwo z PGNiG w zakresie niezawodnych dostaw amerykańskiego LNG do Polski. Od 2018 roku obie nasze firmy znacznie rozwinęły współpracę, niemal trzykrotnie zwiększając wolumen LNG, które Venture Global dostarczy dla PGNiG. Uwzględniając więcej amerykańskiego gazu ziemnego w energetyce, Polska będzie mogła zmniejszyć swój ślad węglowy i zdywersyfikować krajowy miks energetyczny. Zwrot w kierunku czystego gazu ziemnego z USA nie tylko wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także pozwala zmniejszyć emisje dwutlenku węgla, a Venture Global przez kolejne lata zamierza wspierać naszego partnera PGNiG w dążeniu do osiągnięcia tych celów – skomentował Mike Sabel, Chief Executive Officer Venture Global LNG.

image

 Reklama

Aneksy dotyczą umów podpisanych przez PGNiG i spółki Venture Global LNG w 2018  roku. Określają zwiększenie wolumenu sprzedaży skroplonego gazu ziemnego. W przypadku kontraktu z Venture Global Calcasieu Pass aneks zakłada wzrost ilości kupowanego przez PGNiG gazu o 0,5 mln ton do 1,5 mln ton rocznie. Z kolei aneksowanie umowy z Venture Global Plaquemines zwiększa wolumen dostaw o 1,5 mln ton do 4,0 mln ton LNG rocznie. Dzięki aneksowaniu umów łączny wolumen skroplonego gazu ziemnego, jaki PGNiG będzie odbierało od obu spółek Venture Global LNG przez 20 lat wzrośnie łącznie do 5,5 mln ton rocznie, a więc do ok. 7,4 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

Aneksowane umowy to kontrakty w formule free-on-board (FOB), co oznacza, że za odbiór zakupionego gazu odpowiada kupujący, czyli PGNiG. Odbiór LNG nastąpi z dwóch terminali skraplających – Calcasieu Pass oraz Plaquemines nad Zatoką Meksykańską. Realizacja pierwszych dostaw od Venture Global LNG jest planowana na początek 2023 roku. (PGNiG)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
rob ercik
czwartek, 2 września 2021, 15:58

Tik tak, rzeczywiście tylko w ostatnich kilku miesiącach USA udowodniło że jest partnerem pewnym i stabilnym ... Kurdowie, Afgańczycy, NS2 ...

rob ercik
czwartek, 2 września 2021, 18:27

Ps, nawet nie mamy u siebie ambasadora ... takim jesteśmy partnerem ...

Hmmm
czwartek, 2 września 2021, 15:44

Ponad połowa gazu do Polski trafi z Norwegii resztą tortu zabierze Katar,USA i Nigeria, może dojdzie do tego jeszcze zwiększone wydobycie u nas i Ukrainie.

Geolog alpejski
sobota, 4 września 2021, 08:49

Na Ukrainie zwiekszone wydobycie z ruskiego tranzytu.

po trzecie sankcje
sobota, 11 września 2021, 22:08

Jeśli jesteś geologiem to wiesz, że po pn stronie Karpat i nad Morzem Czarnym można liczyć na wzrost wydobycia, jak się za to weźmie ktoś z technologią i pieniędzmi. Ale zapewne nie jesteś geologiem tylko rosyjskim trollem internetowym wypisującym bzdury na akord. Poza tym po polsku "ruski" znaczy nieco co innego niż "rosyjski", więc nie sil się na udawanie "prawdziwego Polaka", bo prorosyjskość bije od Ciebie na kilometr.

JaJacek
niedziela, 12 września 2021, 00:57

A co nie lubisz Rosjan? Bo ja lubię. Ksenofobia to patologiczny lęk przed cudzoziemcami. Boisz się? Nienawidzisz ich? No to masz problem

Tweets Energetyka24