Reklama

Atom

Energia z elektrowni jądrowej w Kaliningradzie popłynie do Polski?

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Dyrekcja Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej zleciła wsparcie techniczne projektu budowy elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim, w tym badania nad możliwością przyłączenia do systemu energetycznego Europy kontynentalnej, a w szczególności przesyłu energii elektrycznej do Polski, wynika z otwartych materiałów opublikowanych przez państwowy koncern Rosatom. 

Zgodnie z zakresem zadań konieczne jest zbadanie zgodności takiego projektu w światowej praktyce budowy międzypaństwowych systemów energetycznych oraz analiza aktualnego stanu sektora energetycznego w obwodzie kaliningradzkim. 

Niezbędne jest przeanalizowanie inwestycji m.in. pod kątem bilansu mocy czynnej w systemie elektroenergetycznym Obwodu Kaliningradzkiego, opartego na warunkach izolowanej pracy systemu elektroenergetycznego oraz wspólnej pracy z systemem elektroenergetycznym zarówno Litwy jak i Polski. 

Należy wspomnieć o poniedziałkowych, nieoficjalnych informacjach podjęcia wspólnych rozmów spółki ZE PAK, należącej do Zygmunta Solorza-Żak, wraz z węgierską grupą energetyczną MVM (Magyar Villamos Művek Zártkörűen működő Részvénytársaság) - właścicielem kilku elektrowni, w tym Elektrowni Jądrowej Paks, w zakresie wspólnej inwestycji w Bałtycką Elektrownię Jądrową zlokalizowanej w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim. 

 

 Reklama / Fot. Gary Bembridge / Flickr
Reklama / Fot. Gary Bembridge / Flickr

Rosatom jest otwarty na dialog z potencjalnymi inwestorami w projekt Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej, zapewnia rosyjski koncern państwowy. „Zainteresowanie rynku potencjalnych inwestorów projektem mówi dziś o perspektywach dużego zapotrzebowania przemysłu i ludności na stabilne źródło energii elektrycznej o przewidywalnym koszcie na kilowatogodzinę” dodał Rosatom. 

Reklama

Komentarze

    Reklama