Rosnieft dementuje informacje ws. Vostok Oil

26 stycznia 2021, 11:59
Dobito targu. Chiny będą największym odbiorcą rosyjskiej ropy?
Fot. Flickr

Rosnieft zdementował informacje z artykułu Reutera o rzekomych planach przyciągnięcia inwestycji międzynarodowych handlarzy ropą do projektu Vostok Oil w zamian za dostawy surowca oraz zmniejszenie ryzyka sankcji i nie wykluczył pójścia do sądu.

15 stycznia Reuters opublikował artykuł powołując się na własne źródła, w którym napisano, że Rosnieft "negocjuje z międzynarodowymi funduszami handlującymi ropą, aby przyciągnąć inwestycje w projekt Vostok Oil. W artykule argumentuje się, że inwestycje są przyciągane w zamian za kontrakty na dostawy ropy. Jednak według źródeł Reutera, pomimo zainteresowania handlowców utrzymaniem wielkości dostaw rosyjskich surowców, wielu z nich wyraża obawy o sankcje wobec Rosji.

Rosnieft zażądał usunięcia tych informacji ze strony i opublikowania przeprosin za niedokładne informacje. "Firma zaangażowała profesjonalną kancelarię prawniczą do skontaktowania się z Reuterem w tej sprawie i zastrzega sobie prawo do zwrócenia się do sądu w celu ochrony swojej reputacji biznesowej" - podało w oświadczeniu największe rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe.

Rosnieft zaznacza też, że "nie musi przyciągać inwestycji w Vostok Oil w zamian za dostawy ropy. Potencjał surowcowy projektu, wysoka jakość ropy i jej model ekonomiczny sprawiają, że Vostok Oil jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obiektów do inwestowania w światowym przemyśle energetycznym, co potwierdzają oceny czołowych światowych banków inwestycyjnych" - dodaje spółka.

Reklama

Reklama

Vostok Oil to projekt nowej prowincji naftowo-gazowej na Półwyspie Tajmyr. Jej sprawdzona baza zasobów ciekłych węglowodorów wynosi 6 miliardów ton. Oczekuje się, że projekt połączy największe złoża w klastrze Vankor (Wankorskoje, Suzunskoje, Tagulskoje i Lodochnoje), a także grupę pól Payakha i obszar West Irkinsky. Na potrzeby projektu zbudowany zostanie port w Zatoce Sever, z którego planowany jest eksport ropy Północnym Szlakiem Morskim.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Pawko Morozow informator
wtorek, 26 stycznia 2021, 21:25

No to będzie na nową złotą piramidę dla Putina . Jak weźmie tylko 10 % z kontraktu kupi sobie cały Cypr razem z cypryjkami (tymi poniżej 18 roku życia). Tylko ten Navalny miesza ... a jakiś odporny jest na nawet na nowiczoka

Niuniu
wtorek, 26 stycznia 2021, 14:25

Ostro - widocznie publikacja utrudnia negocjacje.

Komentator
środa, 27 stycznia 2021, 08:50

No coś ty, przecież nikt nie będzie inwestował w Rosji. Dzisiaj wszyscy którzy chcą inwestować w naftę pchają się w branżę łupkową Stanach, tam jest prawdziwe El Dorado. A na poważnie, po co tam Rosji jakiś "zachodni partner biznesowy"? Dziury w ziemi wywiercić nie potrafią? Rurociągu ułożyć? Wiem, zaraz urwie się z choinki jakiś GB i napisze że "nie mają technologii".

Tweets Energetyka24