Rosja więcej zarobiła na eksporcie złota niż gazu

14 lipca 2020, 16:07
gold-513062_1280
Fot. Pixaby

Przychody Rosji z eksportu złota przekroczyły te osiągane ze sprzedaży gazu - wynika z danych Federalnej Służby Celnej i Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od przynajmniej 26 lat.

W kwietniu i maju rosyjskie firmy sprzedały za granicę ponad 65 ton złota o wartości 3,55 mld dol. W tym samym okresie Gazprom odnotował przychód z eksportu gazu w wysokości „zaledwie” 2,4 mld dol. Analitycy banku centralnego twierdzą, że w skali całego drugiego kwartału będzie to ok. 3,5 mld dol. - warto zauważyć, że taki wynik złoto „wypracowało” w krótszym o miesiąc czasie.

Wzrost eksportu rosyjskiego złota (rok do roku o ponad 1300%) wpłynęła m.in. zmiana zasad eksportu rosyjskich metali szlachetnych za granicę oraz wstrzymanie zakupów przez bank centralny. „Przeskoczenie” gazu możliwe było również dzięki spadkowi cen „błękitnego paliwa” i równoczesnemu wzrostowi notowań złota. Zaledwie siedem dni temu osiągnęły one pułap 1810,8 dol. za uncję - najwięcej od listopada 2011 roku.

Zdaniem ekspertów wzrost eksportu złota zrekompensuje Rosji mniej niż 10% utraconych przychodów ze sprzedaży ropy i gazu. 

Głównym nabywcą rosyjskiego złota (około 80%) pozostaje Wielka Brytania. Jest to związane ze statusem Londynu, jako centrum światowego handlu złotem i miejsca, w którym fizycznie przechowywane są rezerwy metali szlachetnych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24