Reklama

Elektromobilność

Morawiecki: Chcemy być pośrednikiem w dyskusji nt. polityki klimatycznej na świecie

Fot.:Pixabay
Fot.:Pixabay

Uwzględniając polską rację stanu w tym zakresie, chcemy zarazem być konstruktywnym, pozytywnym pośrednikiem w dziedzinie polityki klimatycznej w Europie i na świecie - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.

Odnosząc się na briefingu prasowym do swojego wcześniejszego udziału w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym szef rządu podkreślił, że stanowiła ona "ważny krok na drodze do przygotowania agendy, głównych akcentów konferencji w Katowicach COP24, która będzie jednym z głównych, kluczowych wydarzeń w Europie w tym roku".

Jak mówił, polska delegacja podkreśliła podczas spotkania w Berlinie, "jak ważne jest branie pod uwagę różnych punktów startu", przekonując, że "nie można dyskryminować państw z punktu widzenia ich różnego punktu startu".

"Bo przecież Polska po upadku komunizmu nie była w tym samym punkcie startu co Francja - Francja mogła rozwinąć energetykę atomową, a my nie mogliśmy; Szwecja i Norwegia mają wiele rzek i hydroenergetyki, a my tak wartkich rzek i hydroenergetyki tyle nie mamy, odnawialnych źródeł energii też nie mamy" - argumentował Morawiecki.

Jednocześnie - jak dodał premier - Polacy pokazali na wtorkowej konferencji swoje "bardzo pozytywne osiągnięcia, czyli gigantyczną redukcję CO2 w zestawieniu z protokołem Kioto". "Tam byliśmy zobligowani do redukcji o 6 proc., a redukcja CO2 nastąpiła o 30 proc.; w przypadku Polski był to największy wysiłek przy utrzymaniu wzrostu gospodarczego akceptowalnego społecznie" - wskazał.

Według szefa rządu Polska zademonstrowała również w Berlinie m.in. podejmowane przez siebie ogromne wysiłki w zakresie termomodernizacji, która doprowadzić ma - jak mówił - "do poprawy jakości budownictwa mieszkalnego, zmniejszenia energochłonności, a więc również emisji CO2, a więc również substancji szkodliwych", a także w zakresie elektromobilności - w tym polegające na wymianie taboru transportu publicznego w czterdziestu kilku miastach, które "nastąpi w najbliższych 12-18 miesiącach".

Będzie to - jego zdaniem - "bardzo wyraźnym krokiem w kierunku wypełnienia naszych celów klimatycznych i jednocześnie poprawy naszego środowiska naturalnego przy utrzymaniu akceptowalnego społecznie i gospodarczo miksu energetycznego".

Zaznaczył, że polski model transformacji gospodarczej i klimatycznej wypracowywany jest "w konsensusie" z lokalnymi środowiskami górniczymi i sektorem elektroenergetycznym. "Uwzględniając polskie potrzeby, polską rację stanu w tym zakresie, jednocześnie chcemy być konstruktywnym, pozytywnym pośrednikiem w zakresie polityki klimatycznej w Europie i na świecie" - dodał Morawiecki.

Petersburski Dialog Klimatyczny to organizowana co roku konferencja na szczeblu ministerialnym, która ma służyć jako impuls przed corocznymi szczytami klimatycznymi ONZ. Tegoroczny szczyt odbędzie się w Katowicach.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama