Kurtyka: Fabryka samochodów elektrycznych w Polsce to tysiące miejsc pracy

28 lipca 2020, 15:59
840_472_matched__q294mx_1080pxMichaKurtykaatEuropeanEconomicCongress201733801241133-3
Fot. Ministerstwo Klimatu

Dzięki rozwojowi elektromobilności powstanie w Polsce wiele tysięcy nowych miejsc pracy - mówił Michał Kurtyka, minister klimatu, podczas premiery marki Izera, pierwszego polskiego samochodu elektrycznego.

"Elektromobilność jest trendem i częścią transformacji energetyki. To unikalny moment w historii, kiedy przestawiamy się z silników spalinowych, na inne typy jednostek” - mówił Michał Kurtyka. Dodał również, że elektryfikacja transportu będzie odgrywała w tym procesie bardzo istotną rolę.

Minister dopytywany czy tego typu przedsięwzięcia nie są zbyt kosztowne odparł, że w jego opinii należałoby to pytanie odwrócić i zapytać czy stać nas, aby nadal być jedyną dużą nacją w Europie, która nie posiada swojej marki samochodowej. „Chcemy konkurować na świecie (…) ale chcemy też czystych miast” - kontynuował. Zdaniem Michała Kurtyki projekt Izera pozwala na realizację zarówno celów ekonomicznych, jak i środowiskowych.

„Chcielibyśmy poradzić sobie z tym cywilizacyjnym zapóźnieniem, jakim są zanieczyszczenia powietrza w miastach. Za ich większość odpowiada właśnie transport” - mówił minister.

W dalszej części wystąpienia zwrócił uwagę, że „budowa fabryki samochodów elektrycznych to 3-3,5 miejsc pracy”, do tego należy doliczyć jeszcze ok. 15 tys. wśród podwykonawców oraz nieograniczone perspektywy współpracy z uczelniami.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
CFA
środa, 5 sierpnia 2020, 14:37

Żeby zainwestować ileś milionów w branżę samochodów elektrycznych dotychczasowi liderzy rynku samochodowego inwestują swoje i do tego niemałe pieniądze. Np fabryka japońskich elektryków Toyoty w chińskim Tiencin to kwoty rzędu ponad 1 mld USD. A my ile jesteśmy w stanie zainwestować w tę branżę?

Ursus
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 14:04

Ursus juz sie przekonal jak elektromobilność pomaga w rozwoju.

Tweets Energetyka24