Komisja Europejska przyjęła nową strategię klimatyczną

24 lutego 2021, 13:42
belgium-3595351_1920
Fot. Pixabay

Nowa strategia klimatyczna, którą przedstawił w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, kładzie nacisk na działania adaptacyjne, jakie - według planu KE - powinno podjąć jak najwięcej ludzi.

"Pandemia Covid-19 wyraźnie pokazała, że niewystarczające przygotowanie może mieć poważne konsekwencje. Nie ma szczepionki przeciwko kryzysowi klimatycznemu, ale nadal możemy z nim walczyć i przygotować się na jego nieuniknione skutki. Skutki zmiany klimatu są już odczuwalne zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Nowa strategia przystosowania się do zmiany klimatu umożliwia nam przyspieszenie i zwiększenie skali przygotowań. Jeżeli przygotujemy się teraz, mamy jeszcze szansę zbudować odporność na zmianę klimatu w przyszłości" - przekonywał Timmermans.

Wśród konsekwencji zmian klimatycznych, które zdaniem KE są nieuniknione, wymienia ona "fale śmiercionośnych upałów", "niszczycielskie susze", "zniszczone lasy wybrzeża".

"W oparciu o strategię przystosowania się do zmian klimatu z 2013 r. celem dzisiejszych wniosków jest przesunięcie punktu ciężkości ze zrozumienia problemu na opracowywanie rozwiązań oraz przejście od planowania do wdrażania" - podsumowuje nową strategię Komisja.

image

 

Uzasadniając knieczność wprowadzenia nowej unijnej strategii, KE argumentuje, że poprzedni plan działań, choć został pozytywnie oceniony dwa lata temu, wymagał "pogłębienia i rozszerzenia działań przystosowawczych", tj. zwiększenia jednolitości i dostępności danych, wypełnienia luki w zakresie ochrony klimatu związanej z nieubezpieczonymi stratami gospodarczymi oraz zwiększenia finansowania na rzecz przystosowania się do zmiany klimatu.

"Nowe działania w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu muszą angażować wszystkie grupy społeczne i wszystkie szczeble sprawowania rządów w UE i poza nią. (...) Działania adaptacyjne muszą opierać się na solidnych danych i narzędziach oceny ryzyka, do których dostęp będą mieli wszyscy – od rodzin kupujących, budujących i remontujących domy po przedsiębiorstwa w regionach przybrzeżnych i rolników planujących uprawy" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KE.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Anna Chabiera
poniedziałek, 1 marca 2021, 15:04

Mam prośbę/pytanie o jedno szczegółowe rozwiązanie w zakresie realizacji tej strategii. W takim bloku w upalne dni nie da się żyć a zgodnie ze strategią Warszawy dot. adaptacji do zmian klimatycznych - niebawem tych dni będzie więcej. Potrzebne są rozwiązania, które niwelowałyby efekt piekarnika, zwłaszcza od stron nasłonecznionych. W miastach wyspy ciepła będą szczególnie dotkliwe. Potrzebowałabym analizy dotyczącej efektywności zakładania rolet termoizolujących dla wszystkich mieszkańców bloku - niektórych stać, niektórych na to niestać, niektórzy już montują małe klimatyzatory, które zjadają energię i dokładają się do ryzyka zapaści energetycznej na danym terenie. Są dopłaty do wymiany pieców i do fotowoltaiki, potrzebne są dopłaty do rolet termoizolujących, tak aby w danym bloku można było zastosować jednolite (estetyczne) rozwiązanie. Jeżeli dysponowaliby Państwo analizą odnoszącą się do efektywności takiego działania w szersze skali to byłoby świetnie. Chyba że są też inne rozwiązania, o których jeszcze nie wiem, a które miałyby jeszcze lepszy efekt - to będę wdzięczna za artykuł w tej sprawie.

Tweets Energetyka24