Reklama

Górnictwo

W poniedziałek związkowy projekt umowy społecznej dla górnictwa

Fot. Pexels
Fot. Pexels

W najbliższy poniedziałek związkowcy wyślą do Ministerstwa Aktywów Państwowych swój projekt umowy społecznej, która ma określić szczegółowe zasady transformacji górnictwa węgla kamiennego do 2049 r. 25 stycznia mają rozpocząć się negocjacje ostatecznej treści umowy.

W minioną środę strona społeczna odrzuciła projekt dokumentu, przygotowany w grudniu przez resort aktywów państwowych. Związkowcy uznali propozycję ministerstwa za zbyt ogólnikową i pozbawioną wielu gwarancji, na których zależy stronie społecznej. Przedstawiciele związków chcą, by podstawą dalszych rozmów był związkowy projekt, który miał powstać do piątku.

Jak dowiedziała się w piątek PAP od przedstawicieli górniczych związków, choć prace nad projektem są bardzo zaawansowane, ostateczna propozycja strony społecznej zostanie przesłana do MAP w poniedziałek. Do tego czasu związkowcy zamierzają uszczegółowić swój projekt.

„Większość zapisów projektu jest już gotowa, jednak doprecyzowania i uzgodnienia wymaga jeszcze kilka szczegółów, stąd to niewielkie przesunięcie terminu” – powiedział PAP jeden ze związkowców, zaangażowany w prace nad projektem. Oficjalnie związki zamierzają ujawnić jego treść dopiero, gdy zapozna się z nim Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Według nieoficjalnych informacji, w najbliższych dniach związkowcy chcą m.in. dopracować koncepcję funduszu inwestycyjnego, który miałby wspierać działanie kopalń w rozciągniętym na blisko trzy dekady procesie transformacji. W odrzuconym przez związki projekcie ministerialnym mowa była o stworzeniu funduszu transformacyjnego, jednak bez określenia szczegółów tego przedsięwzięcia.

Reklama

Reklama

Związki chcą również bardziej precyzyjnie określić zasady udzielania i rozliczania pomocy publicznej dla kopalń oraz uzyskać gwarancje, że wynegocjowane we wrześniu ub. roku terminy wygaszania wydobycia węgla w poszczególnych zakładach nie zostaną przyspieszone. W minioną środę wiceminister aktywów Artur Soboń zapewniał, że na dziś jedynymi obowiązującymi datami w tym zakresie są te uzgodnione 25 września ub. roku, z horyzontem zamknięcia ostatniej kopalni węgla energetycznego w Polsce w 2049 roku.

W związkowym projekcie mają też znaleźć się konkretne projekty inwestycji wykorzystujących tzw. czyste technologie węglowe oraz szczegóły osłon socjalnych dla odchodzących pracowników kopalń. Podtrzymane – podobnie jak w projekcie MAP – będą gwarancje zatrudnienia do emerytury dla górników dołowych i pracowników zakładów przeróbczych, zatrudnionych 25 września ub. roku, to jest w dniu zawarcia wstępnego porozumienia o transformacji górnictwa.

Związkowcy liczą, że 25 stycznia, kiedy ma dojść do kolejnego spotkania z pracodawcami i przedstawicielami rządu, rozpoczną się faktyczne negocjacje umowy społecznej, której podpisanie miałoby nastąpić w połowie lutego. Później ma nastąpić prenotyfikacja i notyfikacja dokumentu w Komisji Europejskiej – jej zgoda będzie warunkiem wejścia umowy w życie i subsydiowania sektora węglowego w okresie jego transformacji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama