Uczmy młodzież o środowisku, bo wpadnie w ręce klimatopopulistów. Refleksje po Strajku [KOMENTARZ]

16 marca 2019, 14:37
IMAGE 2019-03-16 14:35:50
Fot. Energetyka24

Byłem na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Rozmawiałem z uczestniczącymi w nim uczniami. Pytałem ich o motywację, problemy, postulaty. Po przejrzeniu zebranego materiału nasunął mi się jeden, ważny wniosek: musimy intensywnie edukować młodych ludzi o społecznych, ekonomicznych i politycznych aspektach zmian klimatu, bo wpadnie w ręce cynicznych klimatopopulistów i środowiskowych politykierów.

W piątek 15 marca ulicami Warszawy – oraz wielu innych miast w Polsce i na całym świecie – przeszedł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Inicjatywa ta, zapoczątkowana przez szwedzką nastolatkę Gretę Thunberg, połączyła głosy tysięcy młodych ludzi na całym świecie. Wszyscy oni domagali się podjęcia szybszych, szerszych i bardziej zdecydowanych działań w kwestii ratowania globalnego klimatu.

Kulminacyjnym momentem Strajku w Warszawie była pikieta pod Ministerstwem Energii. W jej trakcie udało mi się porozmawiać z uczestnikami protestu. Oddajmy im zatem głos. Zaznaczę jednak, że dodałem moje komentarze tam, gdzie uznałem to za konieczne.

Mikołaj z II LO im. Stefana Batorego w Warszawie:

„Jesteśmy tu po to, by wspierać sprawę walki z eksploatacją środowiska. Klimat się pogarsza nie tylko przez naturalne procesy, ale my, ludzie, jeszcze bardziej to zjawisko wzmacniamy emisjami dwutlenku węgla (…). Powinniśmy zmienić nasze elektrownie węglowe w coś bardziej ekologicznego typu wiatr, elektrownie wodne. To ciężka kwestia, bo każda opcja ma swoje negatywy.”

Zosia, Wera i Ola z XXII LO im. Jose Marti w Warszawie:

„Uważamy, że to dobra, apolityczna inicjatywa. Wszyscy żyjemy na Ziemi, więc globalne ocieplenie to sprawa nas wszystkich. Chcemy też pokazać, że młodzi się liczą i mają głos. Zależy nam na naszej przyszłości (…) Młodzi ludzie mogą edukować siebie i edukować jeszcze młodszych. Można pokazać dobrym przykładem, że nie trzeba za każdym razem kupować nowej butelki z wodą, tylko można kupić bidon wielokrotnego użytku. Można segregować śmieci, to nie musi być obciachem. Tak samo zwierzęta – one przez nas teraz cierpią. Podstawą jest wpajanie tych rzeczy, ale one muszą wybrzmieć, żeby ludzie zyskali ich świadomość.”

Kinga, Gabrysia i Zuzia z VII LO im. J. Słowackiego w Warszawie:

„Nie chcemy sobie za dziesięć lat pluć w twarz, że nic nie zrobiliśmy. Nawet jeśli nie możemy nic zmienić, to chcemy postawą pokazać, że się nie godzimy z tym, co się dzieje (…). Największym zagrożeniem dla klimatu jest żądza pieniędzy reprezentowana przez wielkie korporacje, na co my nie mamy wpływ, a na co rząd może mieć wpływ. To, że ludzie kierują się materialnymi potrzebami (…). To można zmienić prawnie, ostrymi zaostrzeniami i czasami trzeba dość radykalnych zmian, żeby coś się zmieniło (na moją uwagę, że to brzmi trochę jak postulat wprowadzenia ustroju komunistycznego zareagowały śmiechem – przyp. JW). Dwa miesiące temu też byliśmy na strajku, miesiąc temu również. Ciężkie pytania pan zadaje (tak odpowiedziały, gdy zapytałem, co zrobić, by wpłynąć na największych zanieczyszczających, m.in. Chiny i Indie – przyp. JW). Musimy zaczynać od mentalności naszej i naszych rówieśników. Poważnymi zmianami powinni zająć się ludzie wykształceni w tym kierunku.”

Antoni z Katolickiego LO im. C.K. Norwida w Garwolinie, Anna z LXIV LO im. S. I. Witkiewicza w Warszawie, Asia z IX LO im. K. Hoffmanowej w Warszawie, Franciszek z XXIV LO im. C.K. Norwida w Warszawie:

„Troszczymy się o naszą przyszłość, chcemy, by nasz świat był lepszy. Musimy edukować się nawzajem, wyjaśniać, dlaczego istnieje problem i co zrobić, żeby go zmienić (…). Największym zagrożeniem dla klimatu są ludzie u władzy, którzy wierzą, że problem nie istnieje, albo ci, którzy wiedzą, że problem istnieje, ale nic nie robią, bo liczą się tylko ich pieniądze i zyski (…). Z mojej klasy przyszli wszyscy. W klasie mojej przyjaciółki tak samo. U nas nawet pani przełożyła sprawdzian, bo stwierdziła, że skoro nikt na niego przyjdzie, to nie ma sensu go robić. A nasza wychowawczyni powiedziała, że wszystko nam usprawiedliwi”.

Michał z XXII LO im. Jose Marti w Warszawie:

„Boli mnie fakt, że nie mówi się o tym, iż najwięcej zanieczyszczeń bierze się z hodowli zwierząt i roślin (to nie jest prawda – przyp. JW). Tym nikt się nie zajmuje. Nie mówimy o tym, że przy zwierzętach tyle zanieczyszczeń jest produkowanych. Myślę, że naszą odpowiedzią powinno być ograniczenie spożycia mięsa (…). Widzę problem, widzę statystyki i wiem, że jeśli mogę w ten sposób pomóc, to będę się angażował (…). W Polsce jest ciężko, ale powinniśmy opierać się bardziej na energii produkowanej z wody i z wiatru.”

Julia i Filip z oddziałów gimnazjalnych VI LO im T. Rejtana W Warszawie:

„Wszyscy wdychamy dwutlenek węgla i smog (…). Przez spalanie paliw kopalnych na niespotykaną skalę uwalniamy ten dwutlenek węgla, który był w ziemi przez wiele lat, to powoduje między innymi wzrost temperatury, topnienie lodowców, pojawianie się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Jeżeli tego nie zmienimy, to za jakieś 40 lat na Ziemi nie będzie się dało żyć (…). Podczas COP24 w Katowicach Polska średnio pokazała się jako dobry organizator, teraz zamierzamy budować kolejną dużą kopalnię węgla (ale nie wspomniały, gdzie ani jakiego – przyp. JW). Niemcy zamknęli ostatnią kopalnię węgla, wszyscy odchodzą od węgla, tylko my nie wiemy, jak z tym węglem skończyć (…). Niemcy odchodzą od energii atomowej i węglowej, zamierzają do 2040 roku z tych energii zrezygnować, a Polska obecnie nie ma żadnych planów na to jak z tego zrezygnować (to nie jest prawda – wystarczy zerknąć choćby na zaprezentowane przez ME założenia do Polityki Energetycznej Polski, by zobaczyć, jakie tempo będzie miała dekarbonizacja polskiej energetyki do 2040 r. – przyp. JW.). Jeśli prezydent Polski mówi, że węgla starczy jeszcze na 200 lat to to jest naprawdę hipokryzja. Cały świat mówi, że trzeba odchodzić z węgla i przenosić się na źródła odnawialne (to również nie jest prawda – raporty BP wskazują, że wydobycie węgla rośnie obecnie najszybciej od 2011 roku – przyp. JW.). Odpady z elektrowni atomowej szkodzą potem przez setki lat, to trzeba gdzieś składować.

(Zaskoczeniem dla Julii i Filipa było to, że Niemcy są największym producentem węgla brunatnego na świecie – przyp. JW.)

Aleksandra i Kasia z XXI LO im. H. Kołłątaja w Warszawie:

„Od dawna zaczynamy odczuwać skutki klimatyczne. Widzimy nad Warszawą warstwę smogu, ja coraz częściej choruję i mam problemy z gardłem (…) Przeszłam na dietę wegetariańską, zaczynam powoli wykluczać wszystkie produkty odzwierzęce. Wiem, ile gazów cieplarnianych produkuje hodowla zwierząt. Staram się więcej podróżować pociągami i rowerem zamiast samochodem. Też na przykład kupowanie odzieży używanej zamiast nowej. Ograniczam w moim domu i w szkole śmieci, mniej używam plastiku, kupuję też rzeczy wielokrotnego użytku (…) Jeżeli teraz używamy w 60% węgla (zapewne chodziło o wytwarzanie energii elektrycznej z węgla – w Polsce ten współczynnik wynosi 80% - przyp. JW), to powinniśmy pomyśleć o jakichś źródłach alternatywnych, odnawialnych, na przykład o źródłach powietrznych (…). Nie mamy odpowiedniej wiedzy, nie zostaliśmy odpowiednio nauczone, a chciałybyśmy, żeby ktoś nas tego nauczył.”

Co wynika z tych wszystkich rozmów?

Przede wszystkim, przebija z nich prawdziwy idealizm młodych ludzi. Ktoś może powiedzieć, że taka postawa jest zjawiskiem typowe dla nastoletniego wieku, ale w moim mniemaniu zachowanie to zasługuje na postawę. Młodzież, z którą rozmawiałem nie żartowała nawet, że przyszła na strajk, by uniknąć szkolnych zajęć. Wszyscy moi rozmówcy mieli określone poglądy na sprawy klimatyczne, uważali te kwestie za rzecz ważną i chcieli dyskutować na ten temat.

Niestety, inną kwestią jest poziom wiedzy strajkujących uczniów. Mówiąc o klimacie popełniali oni bowiem szereg błędów – uważali, że smog jest wynikiem zmian klimatycznych, powtarzali nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji węgla na świecie, sądzili, że odpowiedzią na problemy energetyczne w Polsce może być inwestycja w hydroenergetykę, mieli też problem ze wskazaniem konkretnych recept, propozycji i rozwiązań, które chcieliby wdrożyć w życie.

Ale młodzież do takich błędów ma pełne prawo. Ci młodzi ludzie dopiero wchodzą w dorosły świat, dopiero uczą się o jego problemach, dopiero poznają jego zawiłości. Minie jeszcze dużo czasu, zanim będą w stanie zaproponować konkretne rozwiązania tych kwestii. Zresztą, Strajk miał jedynie pokazać ich troskę o klimat, nie zaś przedstawić ich postulaty.

Niestety, zapał, zaangażowanie i energia tych młodych ludzi czyni z nich łakomy kąsek dla klimatycznych populistów. Pod pojęciem tym rozumiem wszystkich politykierów, którzy wykorzystują wrażliwość środowiskową części społeczeństwa i uważają ją za rezerwuar poparcia. Dodają oni do swych programów z pozoru atrakcyjne i kuszące, lecz w rzeczywistości kompletnie irracjonalne i niemożliwe do zrealizowania postulaty pokroju wyjścia Polski z węgla do 2035 roku. Używają oni do tego demagogii, tanich chwytów erystycznych i gry na emocjach. Wykorzystują niewiedzę i dobre chęci tych, do których mówią.

Dlatego też państwo powinno zainwestować dużo środków i energii w kompleksową edukację młodych w kwestii klimatu. Trzeba wytłumaczyć wszystkie społeczne, gospodarcze i polityczne zawiłości tej kwestii. Choć postulat ten brzmieć może banalnie, to warto pamiętać, że jedynie porządna edukacja może być bronią przeciwko niebezpiecznemu populizmowi – zwłaszcza, że w kwestii klimatu stracą na nim na nim wszyscy poza cynicznymi graczami politycznymi.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
ob. Kane
wtorek, 16 lipca 2019, 23:29

Wysyłanie dzieci na protesty "klimatyczne" to taka sama hucpa, jaką niegdyś za PRL było wysyłanie dzieci na defilady pierwszomajowe. Dbałości o środowisko powinno się ich uczyć na takim poziomie jaki są w stanie zrozumieć. Udział ludzkiej gospodarki w globalnym ociepleniu to sprawa do dyskusji, ale np. co do niskiej emisji nie ma wątpliwości, że jest problemem. Mogę jeszcze dodać do postu p. Kojera - taki fakt: w trzyletnim liceum większość uczniów ma geografię tylko rok. Kiedy więc mają się nauczyć o klimatologii, która jest jedną z nauk geograficznych? I rzeczywiście stan wiedzy przeciętnego maturzysty jest w tej dziedzinie katastrofalny...

Robert Kojer
poniedziałek, 18 marca 2019, 09:35

Panie Jakubie, absolutnie nie negując potrzeby, ba: konieczności rzetelnej edukacji młodzieży na temat antropogenicznych zmian klimatu, zwracam uwagę na konieczność takowej edukacji wśród dorosłych. Wypowiedzi i działania naszych polityków (prezydenta, ministrów, posłów, premierów) porażają głębią ignorancji. Dla jasności - chodzi mi o wszystkich polityków, z rządu i opozycji. Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy maja jakiekolwiek przygotowanie w tym temacie. Poziom wiedzy na temat antropogenicznych zmian klimatu wśród dziennikarzy jest również porażająco niski (nie mam tu Pana na myśli). Zatem potrzebna jest rzetelna edukacja całego społeczeństwa. A przed strajkującą młodzieżą składam głęboki ukłon czapką do ziemi.

coś tam coś tam
poniedziałek, 18 marca 2019, 01:58

Jak na ich wiek wiedzą wystarczająco, a wiedząc że gwałtowny przyrost emisja CO2 doprowadzi do kataklizmów i masowych wymierań i mając do wyboru dwie partie które: -Partia A- Stawia niemożliwy cel do zrealizowania wyjścia Polski z węgla do 2035 roku. - Partia B- Mówi że Polsce starczy węgla na 200 lat (w rzeczywistości opłacalny do wydobywania tylko na 40-50lat) Wydaje się że partia A mimo wszystko bardziej zadba o tworzenie przyjaźniejszego świata w którym przyjdzie im żyć za 50 lat gdy generacja dziennikarza wymrze zostawiając im brudny świat. "co zrobić, by wpłynąć na największych zanieczyszczających, m.in. Chiny" Chiny już inwestują w energetykę odnawialną, i to też przez wpływ Europy właśnie w której żyjemy ponieważ UE jako jedna z pierwszych zaczęła inwestować w EZO, dzięki temu technologia źródeł odnawialnych rozwinęła się i staniała na tyle, że dla innych krajów stałą się bardziej atrakcyjna. Brawa dla tych młodych ludzi którym zależy i działają w porównaniu do pierdzących w kanapy ich rodziców.

Trolololo
piątek, 28 czerwca 2019, 20:26

Ludzi przez których zdrożeje prąd, zostaną podwyższone podatki i zwiększona ingerencja państwa w twoje życie?

Krzysztof F inż energetyk
niedziela, 17 marca 2019, 21:47

Z smogiem spotykano się powszechnie w 19 w. Powodem była coraz większa emisja z powstającego przemysłu i emisja z opalania drewnem w miastach. Smog - pyły zawieszone w mgle powstającej z pary wodnej np z chmur lub (uwaga) będącej skutkiem emisji pary, przy spalaniu zwłaszcza gazu (masowo ze spalania kg gazu powstaje 2,25kg pary wodnej. CH4 - H1/4masy CH4 H2O 2 części H i 16 części masowych O - tlenu. Pamiętajmy że drewno zawiera pewien procent wody (wilgotne do 50% masowo, suche do 20% masowo. Po zmianie opału na drewno większość miast nadal borykało się z zanieczyszczeniami z przemysłu, np dymami, jednak z powodu temperatury miast, zwykle wyższej niż otoczenia oraz wysokich (ponad 100C) temperatur spalin, spaliny były szybko unoszone na wysokość silniejszych wiatrów i roznoszone poza miasta. Sprawę polepszyła też rosnąca wysokość kominów i instalowanie na nich filtrów. Dym ze spalania węgla jest suchy, a więc mimo posiadania w składzie większej ilości CO2 niż np spaliny z gazu, nie spełnia drugiego warunku smogu. Czyli mimo zawartości CO2 i pyłów nie zawiera wilgoci (w postaci pary wodnej. Warto zauważyć że zimą czyli w porze największej uciążliwości smogu, ilość pary wodnej w powietrzu do nasycenia jest bardzo znacząco niższe niż latem czy wiosną w temperaturach sporo ponad 0 stopni C. W okresie zimowym wywołuje to prądy opadające nad miastem powietrza obciążonego parą wodną i lokowania na poziomie ludzkich wysokości oparów wodnych z zawieszonymi w nich pyłami i sadzami. Powietrze ciężkie od wody i pyłów trudniej się wznosi i tworzy swoistą czapę mieszaniny pyłów sadzy i pary wodnej ponad miastem, którą zwykliśmy nazywać smogiem.

Orest
sobota, 16 marca 2019, 17:39

Nie dobrze się dzieje, niedobrze. Biorąc pod uwagę, że ci ludzie mają lub niedługo będą mieli prawa wyborcze i realne wpływy na politykę (na przykład tę energetyczną) a pozbawieni ją JAKIEJKOLWIEK RZETELNEJ WIEDZY nie napawa optymizmem. Tu pojawia się wielkie pole do zbijania kapitału politycznego dla różnej maści populistycznych ugrupowań (zielono-socjalistycznych), ze stratą dla nas wszystkich, dla Polski. Ale lata prania mózgów o "złym węglu" o "katastrofie klimatycznej" nie poszły na marne. Europa już ma jedne z najwyższych na świece cen energii i co gorsza, chce kontynuować wprowadzane modelu który do tego doprowadził.

Tweets Energetyka24