Reklama

Ropa

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań od początku kwietnia

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Na rynkach ropy kończy się najsłabszy tydzień dla notowań tego surowca od początku kwietnia. Kraje w Azji nadal walczą z atakiem pandemii Covid-19, a to osłabia popyt na paliwa - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,74 USD, niżej o 0,16 proc. Tygodniowa strata notowań WTI wynosi jednak ponad 2 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 66,86 USD za baryłkę, niżej o 0,30 proc.

Kryzys zdrowotny w niektórych krajach Azji nie sprzyja zakupom paliw w tym regionie.

Japonia zgłosiła w środę ponad 7.000 nowych infekcji, w tym 969 w Tokio. Około 700 nowych przypadków stwierdzono w prefekturze Hokkaido, gdzie ma się odbyć bieg maratoński na zbliżających się igrzyskach olimpijskich.

Rząd Japonii planuje dodać trzy kolejne prefektury do listy obszarów, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy z powodu Covid-19. Będą to: Hokkaido, Hiroszima i Okayama, a ograniczenia mają obowiązywać od 16 maja do końca tego miesiąca.

Z kolei w Indiach, które są kluczowym importerem ropy na świecie, nadal notowanych jest dziennie ponad 300 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Reklama
Reklama

Analitycy wskazują, że rosnące liczby nowych przypadków koronawirusa w Azji pogarszają prognozy popytu na ropę i jej produkty.

"Rosnące liczby nowych zachorowań na Covid-19 w Indiach i niektórych innych częściach Azji południowo-wschodniej oraz w Ameryce Łacińskiej ilustrują zagrożenie dla popytu na ropę" - mówi Victor Shum, wiceprezes ds. doradztwa energetycznego w IHS Markit.

"Ale ogólnie rynek ma duże oczekiwania - że popyt na ropę mocniej wzrośnie jeszcze w tym roku, więc ceny tego surowca prawdopodobnie pozostaną w przedziale 60-70 USD za baryłkę Brent" - dodaje.

Solidniejsze ożywienie widać w gospodarce USA i tam popyt na paliwa się poprawia, a to dobrze wróży największej gospodarce na świecie. 

Źródło:PAP
  • ropa
Reklama

Komentarze

    Reklama