Polityka energetyczna Polski do 2040 – znamy jej najważniejsze założenia

23 listopada 2018, 16:23
air-pollution-1845242_1280
Fot.

Na konferencji prasowej w Ministerstwie Energii zaprezentowano projekt polityki energetycznej Polski do roku 2040. Poniżej znajdują się najważniejsze postanowienia tego dokumentu.

Rozbudowa mocy wytwórczych

Resort energii założył, że w 2030 roku węgiel będzie odpowiadał za 60% wytwarzania energii elektrycznej. Wzrosnąć ma wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Polityka energetyczna Polski (PEP) przyjmuje, że w 2033 roku zostanie oddany do użytku pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej. Rolę stabilizującą mają pełnić moce gazowe. Dodatkowo, rząd planuje także rozbudować sieci przesyłowe i dystrybucyjne oraz połączenia transgraniczne.

Odnawialne źródła energii

PEP przewiduje, że w 2030 roku odnawialne źródła energii będą odpowiadać za 21% finalnego zużycia energii. W elektroenergetyce mają odpowiadać za to przede wszystkim morskie farmy wiatrowe i fotowoltaika. Rozwijać mają się klastry energii i spółdzielnie energetyczne. W transporcie OZE mają odpowiadać za 10% zużycia energii już w 2020 roku. W 2030 roku udział ten wzrośnie do 14%.

Energetyka jądrowa

W dokumencie zaprezentowanym dziś przez resort energii znalazło się miejsce dla energetyki jądrowej. Pierwszy blok o mocy ok. 1-1,5 GW ma zostać uruchomiony już w 2033 roku. Do 2043 roku w Polsce pracować ma już sześć bloków jądrowych o mocy od 6 do 9 GW. W PEP podkreślono perspektywiczną rolę małych reaktorów jądrowych – HTR i SMR.

Dywersyfikacja dostaw gazu i ropy

Podstawowymi filarami dywersyfikacji dostaw gazu mają być gazociąg Baltic Pipe i terminal LNG. Do tego, PEP prognozuje rozbudowę sieci przesyłu i magazynów gazu. W kwestii ropy naftowej ministerstwo energii planuje postawić na rozwój sieci przesyłowej i magazynowej.

Emisyjność sektora elektrowni i elektrociepłowni

Rząd przewiduje, że w związku z uruchomieniem bloków jądrowych i gazowo-parowych oraz w związku z rozwojem odnawialnych źródeł energii i wyłączeniami starych bloków węglowych, średnia emisja sektora elektrowni i elektrociepłowni w 2040 roku wyniesie 394 kg CO2/MWh.

Struktura mocy zainstalowanej netto w Polsce do 2040 r.

Według PEP w kwestii zainstalowanych mocy wytwórczych dokonać ma się istotna rewolucja. W roku 2040 dominującymi mocami w Polsce mają być moce w fotowoltaice. Mają też pojawić się istotne moce w morskiej energetyce wiatrowej.

Według ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, dostosowanie polskiej energetyki do planów zawartych w PEP kosztować ma 400 mld złotych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Gts
niedziela, 25 listopada 2018, 13:55

Pisal Jan Brzechwa, taka to bajka dla wyznawcow. 10 lat w naszym kraju to trwaja dialogi. Orzypomne ze bez dotacji unijnych nie powstala zadna Ska, autostrada czy nie zostala zmodernizowana zadna linia kolejowa. Budowa czegokolwiek bedzie wiec trwala przynajmbiej 20 lat. Skoncza sie dotacje unijne to nie wiem czy bedzie kasa na utrzymanie infrastrukury, a co dopiero budowa nowych wielkich inwestycji z tychze planow.

retro
niedziela, 25 listopada 2018, 13:44

atom to najgłupwsze co mżemy zrobić tak jak fermy witrowe ale te przynajmniej nie będzie problemu potem rozebrać elektrownię w Angli przewidziany czas rozbiurki to 120 lat i jaki tu sens jest budować taką elektownię nie mamy technologi ludzi uranu firm by to budowały no jaki to ma sens ??

gegroza
niedziela, 25 listopada 2018, 11:08

Kolejne 3 lata płacenia za EJ, której nawet nie wyznaczono lokalizacji. EJ to przyszłość energetyki. Ile można przenosić decyzje na przyszłość !

Karkses
sobota, 24 listopada 2018, 19:19

Co do atomu oczywiście bujda. Po pierwsze w obecnych warunkach elektrownia atomowa ekonomicznie nie zwróci się nigdy więc sensowność tego projektu należy rozpatrywać pod każdym innym względem tylko nie wiem jakim. Zastanawiam się jednak nad jednym. Co z sieciami przesyłowymi? Już od lat eksperci wskazują na problem przestarzałych sieci i dużych strat jakie z tego tytułu ponosimy. Czy w polityce energetycznej znalazło się na to miejsce? Sieci wymagają pilnej modernizacji na wczoraj.

Wojciech
sobota, 24 listopada 2018, 18:16

I to jest priorytet morskie farmy wiatrowe i fotowoltaika oraz energetyka jądrowa oby to wszystko wyszło.

Tweets Energetyka24