Czeski gigant zapowiada porzucenie węgla, przynajmniej częściowo

21 maja 2021, 15:07
Fot. www.cez.cz
Fot. www.cez.cz / ilustracyjne

Czeski gigant energetyczny, spółka CEZ, poinformował, że do 2030 roku zamknie większość swoich elektrowni węglowych - podaje agencja Reutera.

Dzięki podjętym działaniom udział węgla w strukturze wytwarzania ma zmniejszyć się z 36% w ubiegłym roku, do 12,5% perspektywie końca dekady.

Czesi zapowiedzieli także inwestycje w odnawialne źródła energii (szczególnie fotowoltaikę) oraz energetykę jądrową i gazową. W ostatnim przypadku instalacje mają być dostosowane również do ewentualnego wykorzystywania wodoru. 

„Cele dotyczące dekarbonizacji stały się bardziej rygorystyczne nie tylko w Europie, ale także w innych częściach świata” - mówi Daniel Benes, prezes CEZ. „Dlatego też przyspieszyliśmy naszą strategię i nadal dostosowujemy nasz ład korporacyjny do szybko zmieniającego się otoczenia”- tłumaczył.

Reklama
Reklama

CEZ zapowiedział, że do 2025 roku ograniczy wykorzystywanie węgla do 25% i wybuduje 1,5 GW w OZE. Do roku 2030 wielkość mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach ma osiągnąć 6 GW. W planach jest również  przetarg na budowę bloku o mocy około 1200 MW w elektrowni jądrowej Dukovany, a także „przyjrzenie się mniejszym reaktorom modułowym nowej generacji”, gdy technologia stanie się dostępna.

Koncern poinformował, że najdłużej będą pracować trzy zmodernizowane elektrownie węglowe - Tusimice, Prunerov i Ledvice. Nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu będą one wykorzystywane i kiedy dokładnie zostaną wyłączone.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Za igłę należą się widły
niedziela, 23 maja 2021, 15:50

Można ich zmusić, żeby zamknęli wcześniej te, które są przy naszej granicy.

Darek
sobota, 22 maja 2021, 13:58

W Polsce pwoinniśmy działać podobnie, a rząd powinien mocniej wspierać tę branżę. Ona się mocno rozwija, są klineci, sa dobre technologie, sa już mocne firmy na rynku jak Maxcom Eco Energy czy Columbus.

Tweets Energetyka24