Reklama

Górnictwo

101 górników z PGG i 70 z JSW z koronawirusem

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

101 dotkniętych koronawirusem pracowników Polskiej Grupy Górniczej i 70 górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej – to aktualny w piątek łączny bilans aktywnych zakażeń w dwóch największych górniczych firmach. W ciągu ostatnich trzech tygodni szybciej przybywa tam ozdrowieńców niż nowych infekcji.

W zatrudniającej blisko 40 tys. osób PGG w ciągu minionych pięciu dni – od poniedziałku do piątku – łączna liczba nowych zachorowań (23) była zauważalnie mniejsza od liczby osób, uznanych w tym czasie za ozdrowieńców (72). Minionej doby w kopalniach PGG potwierdzono dwa nowe zakażenia, a wyzdrowiał jeden górnik. W kwarantannie jest 233 pracowników, wobec 332 na początku tygodnia.

Ogółem – jak wynika z piątkowych danych PGG - od początku epidemii zachorowało 4307 pracowników Grupy, z których wyzdrowiało 4199.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakażonych jest obecnie 70 pracowników, wobec 80 na początku tygodnia. Od poniedziałku do piątku potwierdzono łącznie 17 nowych zakażeń (minionej doby nie było nowych przypadków), a 27 pracowników w tym czasie wyzdrowiało. W kwarantannie jest 169 osób, wobec 188 na początku tygodnia.

Od początku epidemii koronawirusem zaraziło się 4527 pracowników JSW, z których wyzdrowiało 4457.

image

 

Łącznie od wiosny koronawirusa potwierdzono u blisko 10 tys. pracowników pięciu spółek węglowych. Oprócz PGG i JSW, obecnie zakażonych jest także – według ostatnich dostępnych danych z minionego poniedziałku – 16 pracowników spółki Tauron Wydobycie i 9 z firmy Węglokoks Kraj, do której należy kopalnia Bobrek w Bytomiu. Od trzech tygodni w kopalniach znacznie szybciej przybywa ozdrowieńców niż nowych zakażeń.

Woj. śląskie jest regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1355 nowych zakażeniach oraz 66 kolejnych zgonach w woj. śląskim; dwie osoby spośród zmarłych nie miały innych chorób poza COVID-19.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w czwartek w regionie zajęte były 1962 spośród 4065 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 201 na 318 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w piątek będą dostępne dzień później.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama