Reklama

Gaz

Dwucyfrowy spadek zysku Gazpromu za 2019 rok. Wzrósł też dług koncernu

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Zysk netto Gazpromu spadł w 2019 r. o 17% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 16,35 mld dolarów.

Przychody ze sprzedaży wyniosły 10,4 mld dolarów spadając o 7% w ujęciu rocznym.

Dług netto Gazpromu w 2019 r. wzrósł o 5,1% i na dzień 31 grudnia 2019 r. wyniósł 43 miliardy dolarów.

Gazprom jest globalną firmą energetyczną. Główne obszary działalności to poszukiwanie, produkcja, transport, magazynowanie, przetwarzanie i sprzedaż gazu, kondensatu i ropy naftowej, sprzedaż gazu jako paliwa silnikowego, a także produkcja i sprzedaż ciepła i energii elektrycznej.

Przegrany proces z PGNiG

31 marca Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok w sprawie między PGNiG a Gazpromem i Gazprom Export. Postępowanie dotyczyło ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego.

Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. Nowa, niższa cena ma dotyczyć dostaw realizowanych od dnia 1 listopada 2014 roku, kiedy to PGNiG złożyło wniosek w sprawie renegocjacji tejże formuły.

Orzeczenie szwedzkiego Trybunału spowodowło powstanie należności do zwrotu po stronie Gazpromu, która wynieść może nawet 1,5 miliarda dolarów.

24 kwietnia PGNiG poinformowało, że Gazprom "nie stosuje się do zapisów umowy jamalskiej i nie respektuje wyroku sądu arbitrażowego w Sztokholmie".

Prezes PGNiG oświadczył, że spółka informuje o tym fakcie, ponieważ Rosjanie nadużywają pozycji dominującej na europejskim rynku gazu.

Podkreślił również, że polska strona wypełnia wszystkie zobowiązania wynikające z kontraktu jamalskiego oraz dokonuje płatności „zgodnie z tą umową i zgodnie z wyrokiem sądu arbitrażowego w Sztokholmie”.

Reklama

Komentarze

    Reklama