Duda: od dziś ceny gazu niższe o ponad 10 procent

1 lipca 2020, 11:38
dwnld548494658
Fot. G. Jakubowski/KPRP
Energetyka24
Energetyka24

Od dzisiaj, od 1 lipca ceny gazu będą niższe o 10,5 proc.; od 2015 r., od kiedy zostałem prezydentem cena gazu spadła o prawie 18 proc., to dla zwykłej rodziny oznacza prawie 1,8 tys. zł oszczędności - powiedział w środę w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) prezydent Andrzej Duda.

Duda na spotkaniu z mieszkańcami przypomniał, że rosyjski Gazprom przelał do polskiej spółki PGNiG 1,5 mld dolarów; jak mówił Duda, zwrot tych środków, to efekt wygranego sporu z rosyjskim dostawcą.

"To w ogóle efekt skutecznej polityki - jeżeli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu, którą prowadzimy, ponieważ stajemy się coraz mocniejsi, mamy coraz więcej dostaw gazu skroplonego do Polski przez terminal LNG w Świnoujściu" - podkreślił Duda.

Dodał, że wygrana z Gazpromem ma swoje przełożenie na ceny gazu. "Od dzisiaj ceny gazu dla państwa są o 10,5 proc. niższe niż do tej pory, jeżeli do tego dodamy, że od 2015 roku, odkąd zostałem prezydentem RP, te ceny cały czas trochę spadały, w sumie całe zmniejszenie się cen na przestrzeni ostatnich 5 lat, wliczając dzisiejszą obniżkę, która od dzisiaj się zaczyna to jest prawie 18 proc." - powiedział prezydent.

Jak mówił, dla zwykłej rodziny oznacza to prawie 1800 zł oszczędności.

Na początku czerwca PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że do 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał w marcowym wyroku arbitraż w Sztokholmie. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował w środę, że pieniądze od Gazpromu są już na koncie polskiej spółki.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
rob ercik
środa, 1 lipca 2020, 16:59

Dzięki Gazprom. Dewidenda PGNiG za zeszły rok to 19 groszy, od 4 lat coraz mniejsze zyski ...

czwartek, 2 lipca 2020, 10:22

A kurs akcji

czwartek, 2 lipca 2020, 00:11

Ile gazprom zapłacił za tranzyt gazu Jamałem?

Kiks
środa, 1 lipca 2020, 15:13

On traktuje Polskę jak prywatny folwark. Zaraz dowiemy się, że z własnej kieszeni to wyciągnął tak jak 13-te emerytury. Czego to on nie załatwił i nie zrobił. Podwyższenie wieku emerytalnego mu śmierdzi? Zobaczymy jakie będą te emerytury, tylko niespecjalnie jest wiarygodny w tym temacie ktoś, kto emeryturkę prezydencką będzie miał w wysokości 10K. Może podzieli się nią z ciemną masą.

A.
środa, 1 lipca 2020, 16:41

Byli ci co podpisywali/aneksowali niekorzystne umowy z Rosjanami i nie mysleli o dywersyfikacji, aby poprawic swoja pozycje negocjacyjna, i ci co o dywersyfikacji mysla i w tej sprawie dzialaja. To ostatnie sprzyja nizszym cenom. Wybor nalezy do kazdego z nas.

Kiks
środa, 1 lipca 2020, 19:19

Gdyby znowu nie szczęście i bardzo niskie ceny za gaz i ropę to by nic nie było z tej dywersyfikacji, bo by nie opłacało się. Po prostu nie było wcześniej opłacalne sprowadzanie LNG. Łupki dopiero raczkowały itd. Dlatego daruj sobie. Nie mówiąć o tym, że arbitraż z Gazpromem rozpoczął się jeszcze za czasów PO. Prawda boli? Tylko, że ciemna masa mało czyta i łatwo im wcisnąć każy kit. Ale z tym, że Pawlak powinien ponieść odpowiedzialność karną za to co zrobił to inna sprawa. Ale akurat mnie zawsze PSL brzydko pachniał.

Alchemik
czwartek, 2 lipca 2020, 10:31

"arbitraż z Gazpromem rozpoczął się jeszcze za czasów PO". A może kolega napisze za czyich czasów została podpisana ta niekorzystna umowa, przez którą trzeba było się potem ciągać z Gazpromem po sadach??

czwartek, 2 lipca 2020, 00:18

Ale to Pis rozpoczął projekt Polskie LNG czyniąc krok w sprawie dywersyfikacji. Także Pis rozpoczął projekt Baltic Pipe. Dziwne że PO dociągnęlo gazoport do końca... Byli mistrzami w niepodejmowaniu decyzji.

Tweets Energetyka24