Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu

27 września 2021, 15:32
putin orban 2
Fot. kremlin.ru
Energetyka24
Energetyka24

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu. Nagranie z uroczystości, do której doszło w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na Facebooku minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Informując pod koniec sierpnia o szczegółach porozumienia węgierski minister powiedział, że opiewa ono na 10 plus 5 lat, co oznacza, że po 10 latach będzie zmniejszenie zakupionej ilości, która wynosi 4,5 mld m sześc. rocznie. Tę ilość Gazprom ma dostarczyć na Węgry dwoma szlakami: 3,5 mld m sześc. z południa, przez Serbię, a pozostałe 1 mld - przez Austrię.

„W zaopatrzeniu Węgier w energię ważną rolę odgrywał i odgrywa gaz ziemny, ale jest to zjawisko nie tylko węgierskie, a nawet nie środkowoeuropejskie, tylko ogólnoeuropejskie” – zaznaczył po ceremonii sygnowania dokumentu Szijjarto, dodając, że w zeszłym roku w UE zużyto w sumie 400 mld m sześć. gazu.  

Reklama
Reklama

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
HeHe
sobota, 2 października 2021, 16:21

To co najmniej dziwne, że niektórym piszącym na tym forum nigdy nie wpadło do głowy, że fakt iż "sowiecki" gaz jest kupowany (a jego zakupy rosną) przez całe Bałkany, całą "starą Unię", Węgry, Czechy, Słowację i Turcję dowodzi tego, że to oni należą do inteligentnych inaczej.

Buczacza
czwartek, 30 września 2021, 23:49

Tani sowiecki gaz i inteligentni inaczej na tym forum. Przez trzydzieści lat kupowaliśmy najtańszy gaz na świecie. Do tego stopnia,że producent dodatkowo wypłacił nam 1,5 mld euro ekstra bonus. Tak sam z własnej woli... I wiecie co wystarczy... Dzięki a w zasadzie spasiba. Śmieszne wygląda ta sama narracja. Gdy ktoś na tym forum. Publikuje tysiące kom.wszystkie jak zawsze. Wierno poddańcze rosyjskie. A swoją wyjątkową aktywność kieruje tradycyjnie w obronie rosyjskich wartości, które nam ludziom kultury zachodniej są całkowicie obce. Czy też poniżej ktoś kto ma kłopot, żeby napisać 2 zdania po polsku. Komicznie naprawdę...

Buczacza
wtorek, 28 września 2021, 17:30

Jak ktoś sądzi że w jego interesie jest uzależnienie od 1dostawcy. To osobiście gratuluję. Nawet specjalnie mnie nie dziwią zastępy internetowych woj.gazpromiku. Ciągle ci sami sprawdzeni w boju. Semper fidelis... Tani rosyjski gaz . Plus zupełnie nowa rosja putina. A w 39 to Gruzja bo stalin to gruzin... Podziwiam

Austriak
czwartek, 30 września 2021, 09:32

Wyscie sie na Majdanie w 2014 uzaleznili od idei ze Zachod blizszy i dalszy bedzie utrzymywal Ukraine na wieki i ze Polsce musi zapewnic tanie zrodla energii. Krajow o takich potrzebach jest na tym globie okolo 120. Nie wiem kto wam wcisnal te ciemnote i.jakim trzeba byc glupkiem by w to uwierzyc. W dodatku bedac panstwem z tak olbrzymimi mniejszosciami narodowymi. Narodem wybranym sa Izraelici i oni postawia was do pionu. A ciemnote wcisneli wam Anglosasi ktorzy z Europa juz nie.maja nic wspolnego

idioci
wtorek, 28 września 2021, 10:14

najpierw Majdanowcy przesladuja mniejszosc wegierska a potem maja pretensje o tranzyt.

Niuniu
wtorek, 28 września 2021, 05:28

Rosjanie podali, że podpisana umowa obowiązuje do 2036r czyli znacznie dłużej niż podaje def24. Ukraina zapowiedziała, że zaskarży w/w Umowę do Komisji Europejskiej jako niezgodną z Unijnym Prawem Energetycznym, zasadą solidarności itp. Rząd Węgier odpowiedział, że to ich wewnętrzna sprawa i żeby się od Nich odpieprzyli. No i jak teraz wygląda przymierze Polski i Węgier?

Tweets Energetyka24