TSUE: Czechy chcą ukarania Polski za dalsze wydobywanie węgla w Turowie

15 czerwca 2021, 15:34
840_472_matched__q0nba0_pilne
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Czechy zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości UE o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów - poinformował we wtorek na Twitterze TSUE.

"Czechy wniosły do Trybunału o zasądzenie zapłaty przez Polskę kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy" - czytamy w tweecie.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Turowie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu o tę kopalnię. 

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - napisała wówczas w postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta.

Rząd zobowiązał we wtorek w drodze uchwały ministrów: aktywów państwowych Jacka Sasina, klimatu i środowiska Michała Kurtykę, spraw zagranicznych Zbigniewa Raua oraz ds. UE Konrada Szymańskiego do rozwiązania z Czechami w drodze ugody sporu o kopalnię w Turowie.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska uchwałę ws. współpracy na rzecz zakończenia sporu z Republiką Czeską wokół Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Wymienieni ministrowie zostali zobowiązani do - jak to określono - „podjęcia wzmożonej współpracy i wszelkich możliwych działań w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską zgodnie z interesem politycznym Polski”. 

Działania te w szczególności mają dotyczyć strategii prowadzonego postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w tym również wykonywania dotychczasowych i przyszłych postanowień, a także wyroku, oraz rozwiązania sporu na drodze ugody z Republiką Czeską.

Reklama
Reklama

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę do TSUE przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 

Minister środowiska Czech Richard Brabec tłumaczył wówczas, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska - jego zdaniem - nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Zapowiedział też, że rozmowy z Polską będą kontynuowane, ale Czechy traktują obecne wydobycie w Turowie jako nielegalne.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niuniu
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:18

Palmel - tak właśnie jak Ty uważał Rząd Polski. Ale jest trochę inaczej. Polska nie jest na Księżycu. Otaczają ją inne Państwa. I jest coś co się nazywa "prawo międzynarodowe", w tym traktatu Unijne które podpisaliśmy. I to właśnie prawo Nasz Rząd w sprawie Turowa złamał. Sądząc tak jak Ty. No to przypomniano Nam, że jednak nie mamy racji i będzie za to trzeba zapłacić. Im szybciej tym mniej. tylko to nie Pan Premier będzie płacił tylko każdy Polak - ze swych podatków lub np. niższą emeryturą.

Palmel
środa, 16 czerwca 2021, 01:25

niech Czesi spier...ą na księżyc to jest Polska i tu będzie to co my chcemy żeby było i będziemy wydobywać to co chcemy

Niuniu
środa, 16 czerwca 2021, 00:02

Jak to? Przecież, "Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska uchwałę" o „podjęcia wzmożonej współpracy i wszelkich możliwych działań w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską zgodnie z interesem politycznym Polski”. To nie wystarcza? Jeszcze mamy przestać kopać? Bezczelni ci Czesi. Podjeliśmy uchwałe i starczy.

krzys
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:15

PiS pokpił sprawę równo, ale Czesi jak dla mnie też zachowują się już dziwnie. Współpraca w ramach V4 i tak mocno kulała, ze względu na spore rozbieżności interesów (wszystkich 4 jej członków), po Turowie format V4 będzie można chyba na długo odwiesić "na kołek". A w dobrej współpracy w ramach V4 powinno zależeć każdemu z członków tej grupy, jako jakaś tam przeciwwaga na rozgrywanie tych pastw przez mocniejsze w UE.

Tweets Energetyka24