Białoruś kupi mniej rosyjskiej ropy

5 sierpnia 2020, 14:18
26938133533_5f2848ef26_c
Fot. Adam Jones / Flickr

Białoruś uzgodniła z Rosją warunk sierpniowyc i dostaw ropy naftowej - poinformował Aleksander Tiszczenko, rzecznik prasowy firmy Biełnieftiechim.

„Zapotrzebowanie białoruskich rafinerii w sierpniu szacuje się na 1,37 mln ton ropy naftowej. Rosyjskie firmy potwierdziły ofertę dostarczenia 1,21 mln ton, z czego 77 tys. ton dostarczonych będzie drogą kolejową, reszta rurociągiem” - powiedział Tiszczenko. Warto zauważyć, że w tym miesiącu Białoruś kupi prawie 25% mniej rosyjskiej ropy, niż w lipcu.

Mińsk zamierza również zakupić surowiec ze Stanów Zjednoczonych oraz Azerbejdżanu. Łącznie będzie to około 160 tys. ton. Połowa wolumenu przypadnie na amerykańską odmianę White Eagle Blend. Statek  z WEB na pokładzie przypłynie do portu w Kłajpedzie ok. 6-8 sierpnia br.

Po rozładunku na Litwie surowiec zostanie przetransportowany drogą kolejową do zakładu w Nowopołocku na północy Białorusi. „Jeszcze w sierpniu cała ropa znajdzie się w rafinerii” - zapowiadał Tiszczenko w połowie lipca.

Będzie to kolejna w tym roku dostawa amerykańskiej ropy na Białoruś. Zostanie ona zrealizowana „(…) w ramach białorusko-amerykańskiej współpracy w zakresie dywersyfikacji dostaw” - kontynuował rzecznik. Wyjaśnił również, że odmiana WEB to mieszanka trzech gatunków, która została opracowana dla europejskich rafinerii, przerabiających głównie rosyjską ropę Urals. Ropa popłynie z USA na Białoruś dzięki firmie 3 Seas Energy, w której udziałowcami są polska spółka UNIMOT S.A. oraz Getka LLC.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24