Reklama

Klimat

Regulatorzy finansowi próbują ujednolicić przepisy dotyczące ryzyka klimatycznego

Fot. Canva.com
Fot. Canva.com

Rada Stabilności Finansowej (FSB), która koordynuje zasady finansowe dla grupy G20, powiedziała, że jej „mapa drogowa” ma na celu skoordynowanie podejścia do ujawniania informacji przez firmy i wypełnienie luk w danych potrzebnych do wykrycia „słabych punktów” zrównoważonych finansów i opracowania narzędzi do ich eliminacji.

Mapa drogowa ma na celu ujednolicenie zasad, które są jeszcze w fazie planowania do 2023 roku, aby uniknąć większych rozbieżności pomiędzy różnymi środkami dotyczącymi tej samej działalności.

Mozaika metod ujawniania informacji skłoniła globalną inicjatywę regulacyjną do utworzenia Międzynarodowej Rady Standardów Zrównoważonego Rozwoju (ISSB), aby zapewnić inwestorom transgranicznym spójne informacje.

"Nadszedł czas, aby przejść na kolejny poziom i zapewnić, że unikniemy szkodliwej fragmentacji rynku" - powiedział Randal Quarles, wiceprzewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który również przewodniczy FSB.

"Ważne jest, aby zabezpieczyć się przed niespójnymi wymogami, które później będzie bardzo trudno skorygować" - dodał.

Różnice w podejściu do ujawniania informacji przez spółki prawdopodobnie pozostaną, pomimo apeli międzynarodowych inwestorów.

Unia Europejska, członek Rady Stabilności Finansowej, wymaga od spółek, by mówiły nie tylko o tym, jak zmiany klimatyczne wpłyną na ich wyniki, ale także jak same spółki wpływają na środowisko, co dla wielu krajów jest krokiem zbyt daleko idącym.

W tym tygodniu blok określił dalsze środki, które mogą stworzyć nowe podstawy do pomiaru ryzyka związanego ze zmianami klimatycznymi. 

Reklama
Reklama

"Dzięki temu Unia Europejska pozostanie światowym liderem w dziedzinie zrównoważonych finansów, a to pomoże pociągnąć za sobą resztę świata" - powiedziała szefowa służb finansowych UE Mairead McGuinness.

FSB prosi ministrów finansów i bankierów centralnych państw G20, którzy spotkają się w tym tygodniu we Włoszech, o poparcie planu działania, tak aby wszystkie decyzje dotyczące ryzyka finansowego odpowiednio uwzględniały zmiany klimatu. Rada będzie co roku przedstawiać G20 sprawozdanie z postępów w koordynowaniu ryzyka związanego z klimatem.

Reklama

Komentarze

    Reklama