Reklama

Gaz

Pakistan i Rosję połączy 1,1 tys. km gazociągu na LNG

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

W lipcu Pakistan rozpocznie budowę wraz z Rosją rurociągu o długości 1100 km, który pozwoli krajowi Azji Południowej na obsługę większej liczby terminali skroplonego gazu ziemnego.

„Pakistan będzie miał większościowy udział w projekcie (51-74%), podczas gdy Rosja będzie właścicielem pozostałej części” - powiedział Nadeem Babar, doradca premiera ds. ropy naftowej, w wywiadzie z 14 grudnia. Częścią projektu będą firmy Southern Gas Co. i Sui Northern Gas Pipelines Ltd., które rozpoczęły pozyskiwanie gruntów pod gazociąg, a budowę poprowadzi rosyjskie konsorcjum.

Pakistan stał się w ostatnich latach jednym z największych rynków wschodzących dla skroplonego paliwa, ponieważ krajowa produkcja gazu sięgnęła szczytu, zmuszając kraj do importu ładunków. „Kraj sprzedał również rekordowe 20 bloków ropy i gazu, aby zachęcić do poszukiwań, a oferty spodziewane są do połowy stycznia” - powiedział Babar.

Reklama

Reklama

Pakistan, który pięć lat temu sprowadził swój pierwszy ładunek, ma obecnie dwa terminale LNG. Babar powiedział, że obsługuje oba terminale na pełnych obrotach, aby sprostać szczytowemu zapotrzebowaniu na zimę. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat zostaną uruchomione dwa kolejne terminale LNG, Energas i Mitsubishi's Tabeer Energy.

Azjatycki ma umowy na LNG za 20 milionów m3 dziennie, a rząd premiera Imrana Khana zdecyduje, czy kraj potrzebuje kolejnego średnioterminowego kontraktu LNG na pięć lat po przeanalizowaniu popytu ze strony wytwórców energii, największych konsumentów paliwa, w ciągu najbliższych trzech miesięcy - powiedział Babar.

Kraj zdecydował również, że od stycznia będzie importował czystszy olej napędowy Euro-5, po tym, jak zrobi to samo z benzyną na początku tego roku. „Oprócz importu, Pakistan planuje również zwiększyć w tym miesiącu o 4,24 mln m3 krajowego wydobycia gazu, w tym 1,4 mln m3 ze złoża Mari” - powiedział Babar.

Reklama

Komentarze

    Reklama