Reklama

Klimat

Niemcy: rząd przyjął ustawę antyemisyjną. Celem neutralność klimatyczna w 2050 r.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Niemiecki rząd federalny zatwierdził projekt ustawy o ochronie klimatu, który określa wiążące sektorowe cele klimatyczne dla gospodarki. Celem nowego prawa jest neutralność klimatyczna RFN do 2050 roku.

Jak informuje ministerstwo środowiska Niemiec, nowe prawo ustanawia doroczne wiążące cele ochrony klimatu dla każdego z sektorów gospodarki oraz wprowadza mechanizm śledzenia ich realizacji.

„Po raz pierwszy nasze cele klimatyczne staną się prawnie wiążące. (…) będzie jasne, co się stanie, jeśli któryś sektor gospodarki nie stanie na wysokości tych zobowiązań (…). Sytuacja, w której RFN nie wypełnia swoich celów klimatycznych nie może się powtórzyć. Od teraz każde nasze ministerstwo to ministerstwo ochrony klimatu” - powiedziała niemiecka minister środowiska Svenja Schulze.

Według doniesień, kluczowym efektem nowej ustawy ma być osiągnięcie przez Niemcy neutralności klimatycznej w 2050 roku. Plan ten jest dość ambitny, zwłaszcza, że - według wstępnych przewidywań - RFN nie wypełni swoich zobowiązań ws. klimatu na rok 2020, a już w roku 2022 z niemieckiego systemu elektroenergetycznego zniknąć mają jednostki jądrowe, czyli praktycznie bezemisyjne moce, produkujące duże ilości energii.

Reklama

Komentarze

    Reklama