Reklama

Gaz

Izraelskie złoża gazu będą chronione przez okręty wojenne

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Złoża gazu ziemnego należące do Izraela będą chronione przez zakupione od Niemiec korwety rakietowe typu Sa’ar 6. Koszt budowy jednej to ok. 430 mln euro.

Jednostki pochodzą ze stoczni German Naval Yards Kiel GmbH. Pierwszy okręt został już dostarczony Izraelowi, a w ciagu najbliższego roku trafią do niego kolejne trzy: „Oz” (męstwo), „Atzmaut” (niepodległość) i „Nitsakhon”(zwycięstwo). Są one przystosowane do ochrony morskich granic, w tym podziemnych złóż gazu ziemnego.

”Cechą wyróżniająca tych jednostek będzie bardzo silne uzbrojenie. Składać się ono będzie z 76 mm armaty uniwersalnej Leonardo Oto Melara Super Rapid oraz dwóch 25 mm systemów artyleryjskich Rafael Typhoon. Za obronę przed zagrożeniami z powietrza odpowiadać będą dwa systemy rakietowe: średniego zasięgu Barak-8 produkcji Israel Aerospace Industries z 32-komorową wyrzutnią pionową oraz obrony bezpośredniej C-Dome Rafaela wykorzystujący dwie 20-komorowe wyrzutnie pionowe” - pisze Andrzej Nitka na łamach Defence24.pl.

Złoża gazu ziemnego na wodach terytorialnych Izraela odkryto na początku XXI wieku. Obecnie 70% energii elektrycznej zużywanej przez ten kraj pochodzi ze spalania gazu ziemnego.

Największe złoże w Izraelu to "Lewiatan". Jego zasobność szacuje się nawet na 600 miliardów metrów sześciennych. Obecnie wydobywany z niego gaz trafia do Jordanii, Egiptu oraz na rynki lokalne. Rozważane jest także zaangażowanie w dynamicznie rosnący rynek LNG, ale problemem są obecnie kwestie infrastrukturalne. W związku z tym analizowane są scenariusze dot. wykorzystania egipskich terminali lub budowa pływającej jednostki.

Reklama

Komentarze

    Reklama