Reklama

Ropa

Globalny spisek z cenami ropy. Były pracownik Glencore przyznał się do winy

Fot. Canva
Fot. Canva

Reklama Były pracownik Glencore, Emilio Jose Heredia Collado, przyznał się do winy za spisek mający na celu manipulowanie wskaźnikiem cen ropy, aby wpłynąć na światowe ceny surowca

Heredii grozi teraz do pięciu lat więzienia.  

Według prokuratorów 49-letni trader próbował manipulować cenami w ramach procesu zarządzanego przez S&P Global Platts w latach 2012-2016 - poinformował WSJ.

Dokładniej rzecz ujmując, prokuratorzy zarzucili Heredii, że kierował zleceniami kupna i sprzedaży ropy w taki sposób, aby pozwolić firmom, dla których pracował, na generowanie zysków z wahań cen.  

Heredia nakazała współspiskowcom składanie ofert za pośrednictwem S&P Global Platts, wydawcy cen referencyjnych ropy naftowej, w celu zmiany cen, które pozwoliłyby firmie, dla której pracował, na nabycie oleju napędowego od innej firmy po niższej cenie.  

Chociaż zarzuty zawierały kilka przykładów, w jednym konkretnym przypadku prokuratorzy powiedzieli, że Heredia nakazał handlowcom składanie ofert, które spowodowało ogromną redukcję - ponad 40 USD za tonę - ceny referencyjnej paliwa bunkrowego, która wygenerowała setki tysięcy dolarów nielegalnych zysków dla firmy Heredii w 2016 roku.

Glencore współpracuje w tej sprawie z władzami, ale zauważa też, że Heredia jest ich byłym pracownikiem, a z jego usług korzystało wiele innych spółek.  "Zauważamy, że jeden z byłych pracowników Chemoil - a później Glencore Ltd. - został oskarżony o spisek mający na celu manipulowanie ceną oleju napędowego na rynku LA w latach 2012-2016" - napisał Glencore we oświadczeniu.

Heredia przyznał się do winy na wideokonferencji w sądzie federalnym w San Francisco w środę, a sprawa jest określana jako przykład ukarania manipulacji na rynku energii. Natępuje ona bowiem po poprzednim skandalu handlowym, którego kulminacja nastąpiła pod koniec ubiegłego roku. 

W grudniu gigant handlu energią i surowcami Vitol Inc. zgodził się zapłacić 164 miliony dolarów władzom Stanów Zjednoczonych i Brazylii, aby uregulować opłaty za próby manipulacji na rynku i oszustwa, w tym łapówki dla urzędników w Meksyku, Brazylii i Ekwadorze za prowadzenie interesów z państwowymi firmami naftowymi w latach 2015-2020.

Reklama

Komentarze

    Reklama