Reklama

Ropa

Arabia Saudyjska będzie eksportować najmniej ropy od 10 lat

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Oczekuje się, że eksport ropy Arabii Saudyjskiej w maju spadnie do około 6 milionów baryłek dziennie, co jest najniższym poziomem od prawie dziesięciu lat - informuje Reuters, powołując się na źródła branżowe i analityków.

"Oczekuje się, że eksport ropy Arabii Saudyjskiej wyniesie w maju około 6 milionów baryłek dziennie, podczas gdy rynek azjatycki będzie stanowić około 4 milionów baryłek dziennie" - podają źródła, dodając, że eksport ropy naftowej do USA wyniesie mniej niż 600 tysięcy baryłek dziennie. Sytuacja ta wiąże się ze zmniejszeniem zapotrzebowania na paliwo z powodu koronawirusa.

Agencja pisze, że spadek produkcji ropy naftowej oznacza spadek produkcji związanego z nią gazu z produkcji ropy. "Arabia Saudyjska stara się wytwarzać coraz więcej energii elektrycznej z gazu, aby oszczędzać ropę na eksport. Ale niższe globalne zapotrzebowanie na ropę oznacza tańszą ropę dostępną do użytku domowego, co może doprowadzić do spalania większej ilości ropy tego lata, gdy popyt na nią wzrośnie używając klimatyzatorów" - pisze agencja.

Według agencji, w 2019 r., kiedy Arabia Saudyjska produkowała około 9,9 miliona baryłek ropy dziennie, spalała 550 tysięcy baryłek ropy dziennie w lecie, co stanowi mniej niż 700 tysięcy baryłek dziennie w poprzednich latach. Jednak źródła agencji oczekują teraz, że liczba ta wzrośnie nieco powyżej poziomu z 2019 r.

Ponadto Reuters pisze, że rafinerie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, które zwykle przetwarzają około 2,4 miliona baryłek ropy dziennie, prawdopodobnie będą przetwarzać mniej, gdy popyt spadnie.

OPEC+ zgodził się 12 kwietnia na zmniejszenie produkcji ropy o 9,7 miliona baryłek dziennie w okresie od maja do czerwca, 7,7 miliona w drugiej połowie roku i 5,8 miliona dalej do końca kwietnia 2022 roku. Podstawę odniesienia przyjęto w październiku 2018 r., ale w przypadku Federacji Rosyjskiej i Arabii Saudyjskiej pobrano 11 milionów baryłek dziennie, z czego, analogicznie do wszystkich, spadły odpowiednio o 23%, 18% i 14%. Meksyk nalegał na osobne warunki: zmniejsza produkcję tylko o 100 tysięcy baryłek dziennie w maju i czerwcu, pozostałe 300 tysięcy wzięły „na siebie” Stany Zjednoczone.

Reklama

Komentarze

    Reklama