Reklama

Górnictwo

Związkowcy z Solidarności spotkali się z wicepremierem Sasinem

Fot. b3tarev3 / Flickr
Fot. b3tarev3 / Flickr

Związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej i górniczej Solidarności spotkali się w środę w Katowicach z wicepremierem, ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Wśród tematów rozmów są m.in. sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz negocjowana umowa społeczna dla górnictwa.

Wicepremier Sasin - pytany, czy spotkanie służy „gaszeniu pożarów” w kwestiach budzących sprzeciw związkowców - zapewnił, że chodzi o omówienie bieżących spraw – wymianę uwag i poglądów ze stroną społeczną.

Reklama
Reklama

„Trudno mówić o pożarach – jest wiele bieżących spraw. Rozmawiamy przecież cały czas o umowie społecznej z naszymi partnerami społecznymi, a takie spotkania służą temu, żeby wymienić się poglądami, uwagami. To jest ważne, bo żeby dobrze rząd mógł funkcjonować, to musi mieć kontakt ze stroną społeczną” – powiedział przed rozpoczęciem spotkania wicepremier reporterom PAP i Radia Zet. 

Rozpoczęte wczesnym popołudniem spotkanie ma nieoficjalny, roboczy charakter. Wicepremier Sasin przyjechał do katowickiej siedziby śląsko-dąbrowskiej „S” w środę krótko przed godziną 14. W spotkaniu ze związkowcami uczestniczy również wiceszef MAP, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń.

„Jestem tu nie pierwszy raz, jesteśmy cały czas w bezpośrednim kontakcie (ze związkami - PAP). On jest ostatnio może mniej intensywny ze względu na COVID, ale mój zastępca, minister Soboń, jest bardzo często na Śląsku i rozmawia ze związkami górniczymi. A dzisiaj takie spotkanie, podczas którego, myślę, poruszymy wiele bieżących tematów” – powiedział Jacek Sasin, wskazując, że przedstawiciele rządu są przygotowani, by rozmawiać o wszystkich sprawach, interesujących stronę społeczną. 

Przedstawiciele Solidarności nie komentują tematyki spotkania. Nieoficjalnie związkowcy przyznają, że jednym z głównych tematów jest sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – w ostatnim czasie działające w tej firmie związki publicznie krytykowały działania zarządu, kierowanego od początku marca przez nową prezes Barbarę Piontek. Prezes JSW również bierze udział w środowym spotkaniu; do siedziby śląsko-dąbrowskiej „S” przyjechali także dwaj wiceprezesi tej górniczej spółki. 

Pytany, czy sytuacja w JSW jest obecnie napięta, wicepremier Sasin powiedział: „Nie myślę, żeby można było mówić, że ona jest napięta. Jakieś napięcia są - jest nowy zarząd, który ma też swój pogląd na funkcjonowanie spółki, wprowadza zmiany. Zawsze, kiedy są zmiany, to również są pewne kontrowersje. Myślę, że też na pewno tę sprawę tutaj dzisiaj omówimy; będzie pani prezes JSW, więc będzie na pewno dobry moment, żeby o tym porozmawiać”. 

Sasin zaprzeczył, że prezes JSW została wezwana „na dywanik”. „To normalna rozmowa. Nie ma nic dziwnego w tym, że rząd czy szefowie spółek Skarbu Państwa rozmawiają z szefami związków zawodowych. Tak to należy traktować – jako takie rutynowe kontakty” – mówił wicepremier. 

Kontekstem środowego spotkania w Katowicach są również toczące się rozmowy na temat umowy społecznej, która ma określić szczegóły transformacji górnictwa i Górnego Śląska w perspektywie 2049 roku, kiedy ma zostać wygaszona ostatnia kopalnia węgla energetycznego. 

Umowa społeczna dla górnictwa – jak przyznał w środę wicepremier – jest obecnie w końcowej fazie negocjacji. Sasin przypomniał, że rozmowy w tej sprawie są prowadzone odrębnie, z udziałem wiceministra Sobonia.

„Jeśli będzie taka konieczność, będziemy też (dzisiaj - PAP) na ten temat rozmawiać, choć pewnie jeszcze jutro te rozmowy w sprawie umowy społecznej będą kontynuowane z wiceministrem Soboniem. (…) Wydaje się, że jesteśmy już na dobrej drodze, żeby ją całkowicie uzgodnić” – ocenił szef MAP.

Kolejne spotkanie w ramach dobiegających końca negocjacji zaplanowano na czwartek w Katowicach. Negocjacje, z udziałem wiceszefa MAP Artura Sobonia, odbędą się w formule hybrydowej – w sali marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz online. Dwie poprzednie rundy rozmów odbyły się w formule wideokonferencji. 

Wiceminister Soboń, pytany przed środowym spotkanie o zaawansowanie rozmów na temat umowy społecznej, ocenił, że porozumienie jest „blisko, coraz bliżej”. „Zobaczymy” – powiedział wiceminister, pytany, czy spodziewa się w czwartek wypracowania porozumienia. 

Napięta sytuacja jest również w grupie energetycznej Tauron. Na piątek związkowcy z Solidarności zapowiedzieli konferencję prasową przed katowicką siedzibą firmy, z udziałem m.in. szefa związku Piotra Dudy. „S” obawia się o przyszłość Grupy po planowanym wydzieleniu z niej aktywów węglowych, a także o przyszłość tych aktywów po tym, gdy znajdą się one – jak zakłada MAP – w nowym podmiocie pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.(PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama