Wiceszef MKiŚ spotkał się z przewodniczącym Jądrowej Komisji Regulacyjnej Stanów Zjednoczonych

5 listopada 2021, 15:50
1460x616-16
Fot. MKiŚ
Energetyka24
Energetyka24

„Doceniamy ogromne i unikalne doświadczenie NRC jako organu regulacyjnego w kraju z największą flotą reaktorów jądrowych” – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania z Przewodniczącym Jądrowej Komisji Regulacyjnej Stanów Zjednoczonych (NRC U.S.) Christopherem T. Hansonem, które odbyło się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Tematem rozmów była m.in. bieżąca współpraca organów regulacyjnych, doświadczenia z licencjonowania reaktorów wielkoskalowych oraz wyzwania związane z licencjonowaniem małych reaktorów modułowych (SMR).

Reklama
Reklama

NRC U.S. jest jednym z najważniejszych partnerów zagranicznych Państwowej Agencji Atomistyki (PAA). Obie strony są zaangażowane w wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie dozorui kontroli nad bezpieczeństwem jądrowym, co wpisuje się w realizację celu szczegółowego Programu polskiej energetyki jądrowej – wzmocnienie instytucji dozoru jądrowego. 

Jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska, kompetencje w zakresie licencjonowania mają duże znaczenie dla Polski jako kraju wdrażającego energetykę jądrową. 

"Zachęcam obie strony do dalszego rozwijania współpracy w celu zwiększenia kompetencji kadr PAA. Transfer wiedzy od doświadczonych organów dozorowych jest kluczowy, ponieważ kompetentny organ dozorowy jest niezbędnym elementem udanego wdrożenia energetyki jądrowej" – mówił wiceminister Guibourgé-Czetwertyński.

W rozmowie z przewodniczącym NCR U.S. wziął udział również  sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski. (MKiŚ)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24