Rybacy i rolnicy obawiają się uwolnienia do oceanu wody z Fukushimy

5 listopada 2021, 16:45
15880433163_95e36c7329_k
Fot. Susanna Loof / IAEA / Flickr / IAEA Imagebank

Rolnicy z Fukushimy obawiają się, że planowane uwolnienie wody z uszkodzonej elektrowni może spotęgować obawy o bezpieczeństwo i uderzyć w ceny ich produktów - informuje agencja Reutera.

Japoński rząd planuje uwolnić ponad milion ton wody z elektrowni jądrowej, w którą przed laty uderzyło gigantyczne tsunami. Choć zostanie ona oczyszczona z substancji radioaktywnych (z wyjątkiem trytu), a gremia międzynarodowe aprobują plan, to wzbudził on niepokój wśród mieszkańców oraz sąsiadów - Chin i Korei.

Reklama
Reklama

Rolnicy i rybacy obawiają się, że ponownie będą zmuszeni mierzyć się z „wizerunkowymi” skutkami wydarzeń, które miały miejsce dekadę temu. Plan rządu w Tokio zakłada, że woda oczyszczona zgodnie z wytycznymi WHO, zostanie uwolniona do Oceanu Spokojnego około wiosny 2023 - lokalne społeczności mają więc jeszcze czas na walkę.

Reuters zauważa, że siłownie jądrowe na całym świecie regularnie dokonują tego typu operacji i raczej nie wzbudzają one szczególnych emocji.

„Woda była w tych zbiornikach przez długi czas. Jakość tej wody musi być dokładnie zbadana, zanim zostanie uwolniona” – powiedział Reutersowi Toru Watanabe, badacz radioaktywności z Fukushima Fisheries and Marine Science Research Center.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
rob ercik
piątek, 5 listopada 2021, 22:13

Tik tak, tania i bezpieczna energia ... w teorii

Parsifal7
niedziela, 7 listopada 2021, 21:52

Tik tak wiatraki dają za to energię za darmo, nawet gdy nie wieje i w nieograniczonej ilości. Będzie taki komunizm jakiego nie było, wszyscy będą mieli prąd za zupelna darmoche i nie tylko prąd. Wystarczy powielic niedoścignione wzory niemieckie. Tam mają energię praktycznie za darmo.

Jerzy L.
niedziela, 7 listopada 2021, 14:36

Owszem tania i bezpieczna. Fukushima to bardzo stara elektrownia, przy obecnych III generacji ta sytuacja jest nie do powtórzenia. Mamy pasywne systemy bezpieczeństwa. Wyłączają i schładzają reaktor bez udziału człowieka i bez udziału urządzeń zewnętrznych jak pompy dieslowskie. Po przekroczeniu pewnych parametrów - ciśnienie, temperatura, stężenie wodoru.

rob ercik
wtorek, 9 listopada 2021, 19:33

Przy każdym wypadku powtarzane są te same frazesy " to było stare ale nowe jest już lepsze" i tak za każdym razem. Tych razy było już wiele

sobota, 6 listopada 2021, 18:31

Jak wam Łomonosow w powietrze wyleci to co wtedy powiesz?:

Tweets Energetyka24