Reklama

Elektroenergetyka

To węgiel może wywołać blackout w Polsce [KOMENTARZ]

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Starzejące się elektrownie węglowe mogą spowodować rozległą awarię systemu elektroenergetycznego w Polsce. Przykłady problemów technicznych tychże jednostek z ostatnich lat pokazują skalę problemu.

Sobota, 22 maja 2021 roku. W Elektrowni Bełchatów zapalił się taśmociąg do podawania węgla do jednego z bloków energetycznych. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej oraz Zakładowa Służba Ratownicza. Taśmociąg został ugaszony dość szybko, jednak ogień dostał się do budynku, tzw. zasobnika, gdzie narzucany jest węgiel. Paliła się w nim elewacja i dach.

Pożar wymusił odstawienie z systemu bloku o mocy 858 MW, największej jednostki jaka pracuje w elektrowni. Sytuacja ma miejsce niecały tydzień po tym, jak awaria w stacji rozdzielczej Polskich Sieci Elektroenergetycznych wyrzuciła nagle z systemu 3,6 GW mocy z bełchatowskiej elektrowni. Problem spowodował błąd ludzki oraz trudne do wykrycia wady instalacji, która została zbudowana w latach 80. ubiegłego wieku.

Poniedziałek, 22 czerwca 2020 roku. w polskim systemie ubyło nagle (tj. w sposób nieplanowany) ok. 4 GW mocy. Największe problemy miała Polska Grupa Energetyczna, która w samej tylko Elektrowni Bełchatów zanotowała ubytek mocowy w wysokości 2 GW. Jak się okazało, był to wynik ulewy – woda wdarła się do elektrowni i spowodowała wyłączenie części jednostek wytwórczych. Jednakże Bełchatów nie był jedyną jednostką PGE, w której zanotowano problemy. Ubytek w mocy nastąpił też w Elektrowni Opole. „Podczas próby uruchomienia bloku nr 5 Elektrowni Opole po postoju, zidentyfikowano usterkę na urządzeniach Instalacji Odsiarczania Spalin. Uruchomienie bloku zostało przerwane, trwają intensywne prace mające na celu usunięcie usterki. Planowana synchronizacja w najbliższą środę” – wskazała PGE GiEK.

image

 Reklama

Kolejną elektrownią PGE, która zanotowała problemy w feralny poniedziałek była Elektrownia Dolna Odra. „Blok nr 8 w Elektrowni Dolna Odra został awaryjnie wyłączony ze względu na nieszczelność kotła. Usunięcie usterki planowane jest na jutro na godz. 8.00.” – poinformowała Grupa. Łącznie PGE zanotowała ubytek mocowy rzędu ok. 3 GW.

Inną grupą energetyczną, która odnotowała tego samego dnia problemy z dostępnością mocy był Tauron. Tam problemy zanotowała Elektrownia Jaworzno i Elektrownia Łagisza. Spółka uruchomiła dodatkowe jednostki, które zasiliły krajowy system energetyczny. W Jaworznie dwa bloki 200 MW zostały uruchomione na polecenie PSE, w Elektrowni Stalowa Wola został dodatkowo uruchomiony blok 120 MW, a w Łaziskach dodatkowo uruchomiono 3 bloki 200 MW. Problemy miała też Enea. „Zaniżenie mocy o 30 MW na bloku nr 3 Elektrowni Połaniec w dniu 22 czerwca 2020 r. wynikało z bieżącej sytuacji eksploatacyjnej” – poinformowała spółka. Ze względu na powstałą sytuację Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały o godzinie 11:00 import ok. 3 GW mocy.

10 sierpnia 2015 roku. Fala upałów, która przechodzi nad Polską, uderza w elektroenergetykę obniżając poziom rzek i wywołując problemy w chłodzeniu niektórych starszych jednostek węglowych. Problem hydrologiczny nakłada się na szereg remontów w elektrowniach oraz nieplanowane przestoje awaryjne (m. in. w Kozienicach, Bełchatowie i Łagiszy). Sytuacja staje się poważna - rządowy sztab kryzysowy podejmuje decyzję o wprowadzeniu tzw. 20. stopnia zasilania, oznaczającego ograniczenia w poborze energii elektrycznej dla niektórych grup odbiorców. Kraj przez kilka dni znajduje się na krawędzi blackoutu, czyli rozległej awarii systemu elektroenergetycznego.

Wszystkie powyższe sytuacje mają jeden wspólny mianownik: dotyczą pracy elektrowni węglowych, które buduje się przecież po to, by działały nieustannie, w sposób kontrolowany oraz niezależny od pory dnia czy warunków atmosferycznych. Tymczasem bloki na węglu, które odpowiadają za ok. 70% polskiej generacji energii elektrycznej, to flota coraz starszych jednostek, które stają się zawodne. Jak podaje raport „‪Elastyczność krajowego systemu elektroenergetycznego” przygotowany przez Forum Energii, 70 bloków węglowych w Polsce przekroczyło już zakładany czas eksploatacji, a w polski system coraz częściej narażony jest na nieplanowane ubytki w wysokości nawet kilku gigawatów. Oznacza to, że Polska staje przed coraz większym ryzykiem blackoutu.

Odpowiedzią na ten problem jest kompleksowa i długofalowa transformacja energetyczna, która pozwoli zastąpić starzejące się jednostki nowymi, które będą spełniać nie tylko wymogi bezpieczeństwa technologicznego, ale także klimatycznego. Niemniej, dla Polski przemiana energetyki to przede wszystkim konieczność techniczna i ekonomiczna.

Reklama

Komentarze (24)

  1. entuzjasta

    Mam wrażenie, że pisze to dyletant na polecenie. Awarie, większe i mniejsze, zdarzają się we wszystkich urządzeniach technicznych, w tym najlepszych systemach zachodnich. Jeżeli autor znalazł ich tylko tyle, to stan elektrowni węglowych jest doskonały. Zresztą straszenie wiekiem, jest demagogią, bo wszystkie ważniejsze elementy i instalacje, zostały wymienione. czasami kilkukrotnie. We wszystkich elektrowniach zainstalowano dodatkowe urządzenia chroniące środowisko. Idąc tropem autora, fotowoltaika codziennie w nocy ma awarię, a zimą, to sama awaria. Może to z pewnością doprowadzić do blockoutu. Tak samo jak wiatraki, które mając zainstalowaną moc 7000MW, mają awarię (w chwili gdy to pisze), bo pracuje tylko 5% z nich produkując trochę ponad 300MW.

  2. Filozof

    Dleczego wybitni polscy politycy...nie chcą iść w kierunku elektrofiltrów?????????

  3. SPECJALISTA

    Szczerze powiem nie rozumiem tej retoryki zawartej w artykule! Czysta kartka papieru przyjmie wszystko! UE to dziwne zgromadzenie. Najpierw każą zamykać moce wytwórcze z węgla nie zapewniając żadnego pokrycia tego deficytu mocy, a dopiero potem jest dyskusja na temat utworzenia strategicznych rezerw. I nieważne że 80 mln ludzi w UE skazują na ubóstwo energetyczne którzy nie będą mieli dostępu do prądu i ciepła ważne jest lobby zielonych pod przewodnictwem Niemiec i Francji. A my przecież możemy wrócić do średniowiecza i lamp naftowych do tego dąży UE.

    1. Sceptyk

      To proste - zamknijcie wasze elektrownie węglowe i kupujcie ekologiczny prąd od nas. Czego nie rozumiesz? Tak było i jest z całym przemysłem, którego w porę nie udało się uratować. Tak jest z naszymi rybakami - zapłacimy za złomowanie waszych kutrów, a ryby będziecie kupowali od nas. Taką mamy unie.

  4. Niedajmysie

    Kiedyś zastanawiałem się nad tym czy przy budowie elektrowni jądrowych powinniśmy iść na współpracę z USA / Francji czy też Korei ale po przeanalizowaniu sprawy wychodzi na to że powinniśmy iść ze wszystkimi i budować 10 elektrowni z każdym bo jeśli mamy odejść od węgla atom jest jedynym rozwiązaniem a 3 elektrownie z 6 blokami w 20 lat nic nie zmienią w polskiej energetyce.

    1. rmarcin555

      @Niedajmysie. Buduj. Cena za 1GW to 5mld USD.

  5. Marek1

    Rządzące obecnie nami "geniusze" idealnie wpisują sie w zaniechania poprzedników w kwestii EA. Od ponad 30 lat trwa ten festiwal dyletanctwa, głupoty, tchórzostwa i serwilizmu wobec sił zewnętrznych oraz wewnętrznej, zielonej V Kolumny kolejnych ekip politycznych rządzących w RP. Ogłupione do imentu klimatycznymi bredniami własnych i obcych klimatystów społeczeństwo NIE jest w stanie WYMÓC wybudowania i włączenia do polskiego mixu energetycznego JEDYNEGO faktycznie czystego i bezemisyjnego żródła energii jakim sa EA. Wszelkie próby choćby podjęcia decyzji o budowie są skutecznie torpedowane przez zjednoczone lobby lewacko-liberalnych sił wewnętrznych i brutalną ingerencję ośrodków zagranicznych te siły finansujących. Tchórzliwe, niezdecydowane i serwilistyczne władze nawet nie próbują bronić interesów energetycznych RP.

    1. baba

      Ze wszystkim tym się zgadzam poza ostatnim zdaniem. ONI nie są tchórzami, ani serwilistami, wszak, jeżeli to w ich interesie wejdą w spór z Unią, Izraelem itp. To bardzo wyrachowani konformiści - oportuniści, wyznający dwie zasady: Byle bliżej koryta, oraz; po nas choćby potop.

  6. Marcin

    Ciekawe co w zamian za energetykę węglową? A wymienione awarie mają się nie jak do tytułu, po pierwsze taśmociąg pewnie był nie starszy jak kilka lat więc pożar be wynikał z wieku samej elektrowni, po drugie co stanie się gdy woda wedrze się do elektrowni gazowej czy atomowej dokładnie to samo co w Bełchatowie i po trzecie jak nie ma chłodziwa żadna elektrownia nie popracuje! Takie pisanie to zwykłe pierdolenie że węgiel jest bee!

    1. Zdzoch

      Akurat awaria taśmociągu była spowodowana błędem ludzkim. Taśma może się zapalić tylko pod wpływem tarcia, mimo sygnalizacji systemu że coś nie bangla chodziła dalej

    2. Marek1

      ... coś chyba za dużo tych "ludzkich błedów" w zbyt krótkim czasie ...

    3. HP

      O ile wiem w EJ nie ma wielkogabarytowych taśmociągów ani też wielkich zadaszonych magazynów opału.

  7. kowalsky

    Elektrownie stały się zakładnikiem nierentownych kopalń które "połączono" wzorem - "wiódł ślepy kulawego". Elektrociepłownie też często - gęsto, musiały współfinansować węglowy układ premie za "spokój" w górnictwie. Ile miliardów złotych zamiast na modernizację energetyki poszło na "spokój społeczny" wiedzą tylko rządy ostatnich 30-stu lat.

  8. maniek

    Ubytki mocy w węglówkach to nic w porównaniu z OZE gdzie słońce noc na dzień to od 0 do 3 GW a wiatr w ciągu jednej doby potrafi dostarczać moc od 0.1 GW do 6 GW.

    1. Marek1

      Ale to wcale nie przeszkadza kretynom różnej maści twierdzić, ze na panelach i wiatraczkach można oprzeć energetykę całego Kraju.

    2. Snake

      Co nie zmienia faktu że węgla w elektrowniach zaczyna brakować, a jak idą panele węgla spalane jest mniej.

  9. naiwny

    @Autor:"Starzejące się elektrownie węglowe" A dlaczego się ich nie remontuje i nie buduje nowych (nowoczesnych)? Ja bym dał tytuł, że blackout będzie spowodowany przez nowoczesne elektrownie OZE. Tak samo "prawdziwy".

    1. Szept

      Do tego przez OZE prowadzi się zadławianie mocy elektrowni węglowych w czasie gdy OZE coś tam produkują, gdy zmniejszają produkcję rozkręca się bloki węglowe. Działa to w cyklu dziennym. Takie zadławianie znacząco podnosi awaryjność oraz ryzyka. Zresztą na zachodzie robią podobnie z elektrowniami atomowymi co jest jeszcze głupsze.

    2. TTTT

      Byłeś kiedyś koło el.węglowej , kopalni, koło hałd ? Wiesz ile tam szkodliwych substancji jest. Chcesz to dalej rozwijać i tkwić w tych starociach ? Może lepiej dopasować się do OZE, które nie wymagają do działania surowców i uzaleznienia od PUTINA i innych.

  10. anna

    wiech by się uśmiał z tego tekstu i wniosku

  11. Kaśka

    Może czas zainwestować w remont kopalni, a nie podpisywać głupie umowy z UE, o zamknięcie naszej niezależności energetycznej.

    1. Marcin

      Droga pani co pani chce remontować na kopalni? Wystarczy pozwolić kopalnią ma otwarcie większej ilości ścian a nie blokować inwestycje!

    2. Oszukany przez OZE

      Zgadzam się - 100%

    3. Marek1

      Ale CO na to niemiecki hegemon ??

  12. Marcin

    Ciekawe co w zamian za energetykę węglową? A wymienione awarie mają się nie jak do tytułu, po pierwsze taśmociąg pewnie był nie starszy jak kilka lat więc pożar be wynikał z wieku samej elektrowni, po drugie co stanie się gdy woda wedrze się do elektrowni gazowej czy atomowej dokładnie to samo co w Bełchatowie i po trzecie jak nie ma chłodziwa żadna elektrownia nie popracuje! Takie pisanie to zwykłe pierdolenie że węgiel jest bee!

    1. dropik

      6 elektrowni atomowych ministry po pracy, w soboty i niedziele budują ... nie słyszałeś ? :P

  13. Piotr

    Lataliśmy z kolegą dronem z kamerą termowizyjną na zlecenie PGE. Stan linii TRAGEDIA !!!!

    1. Magda

      Będzie brak prądu. Oj tak.

    2. Marcin

      Ale o jakich liniach piszesz, czy o linię produkcyjnej energii czy o liniach przesyłowych?

  14. Z

    Pytanie, w jaki sposób zachowuje się biomasa w sytuacjach kryzysowych i jak duże wahania cen pojawiają się przy produkcji tego paliwa jak i uzyskanej energii? Dlaczego we wszelkich analizach gdziekolwiek na jakimkolwiek portalu, dziennikarze zachowuj a się jakby walczyła prawica z lewicą...albo wegiel albo O.Z.E taka świadoma narracja. Gdyby lwią część dwusetek przebudować na typ " Połaniec" i zmienić paliwo na odpady biomasowe do tego wyposażyć nawet tak bloki by spalały mix energetyczny zależny od potrzeb, biomasa węgiel rdf jak w przypadku Zabrza, czy taki blok stałby się ekologiczny, jego emisja CO2 byłaby mniejsza a co za tym idzie wzrośnie ekonomia takiego bloku, w sytuacjach, które panują obecnie, gdy gaz na siłę staje się " paliwem przejściowym" dla Europy przez widzi mi się Niemiec, co przekłada się na cenę stoimy przed poważnym pytaniem, czy O.Z.E musi wiatraki w momencie gdy te trzeba wspierać gazem i konsekwencje tego widzimy nie pierwszy raz na europejskim rynku energetycznym, rząd gdyby tylko chciał może prowadzić autonomiczną politykę klimatyczną, która odrzuca doktrynę Niemiec, postawić na potencjał bloków 200MW w przebudowę na mix paliwowy biomasa rdf z dodatkiem węgla, do momentu gdy rozwinie się w pełni koncepcja małych reaktorów atomowych, w przypadku motoryzacji, kupić od Holendrów licencję na instalację do produkcji bioLPG - tu potencjał może całkowicie uniezależnić nas od importu tego paliwa ponieważ potrzeba około 3 miliony ton , z czego pół miliona prokukujemy w rafineriach resztę można pozyskać z biokomponentów, wystarczy tylko suwerenna niezależna polityka, dostrzeżenie potencjału jaki mamy na wyciągnięcie ręki.

    1. rmarcin555

      @Z. Małe reaktory to nic nowego. Na razie nie zanosi się, aby były tanie.

  15. Babcia fizyka

    Komentarze widzę praktyka i zdrowy rozsądek vs teoretyk.

  16. P2

    Co za trafna diagnoza proponuję zwiększyć produkcję z fotowoltaiki dzisiaj całe 130 MW ,a el.cieplne tylko 23000 MW Pozdrawiam

  17. Angela & Adolfinio

    Hmmm, a może jakiś artykuł o naszych zachodnich sąsiadach. Jakie największe dobowe ubytki moccy notowali umiłowani w pokoju Niemcy podczas bezwietrznych dni?

  18. Kris kros

    Gdyby nie elektrownie węglowe dopiero byśmy mieli burdel bo fotowoltaika nie działa wtedy gdy nie ma słońca czy pada śnieg, deszcz wogole gdy są niesprzyjające warunki atmosferyczne. I niech nikt na węgiel tu nie zgania bo elektrownie węglowe pracują cały czas. I dzięki nim żadne przerwy w dostawach nam nie grożą. Przecież można remontować i unowocześniać technologie bez emisyjne z węgla tylko trzeba chcieć.

  19. Piotr

    Gruby przelew musiał pójść. Bez węgla to dopiero mielibyśmy blackout w całej Europie. No i przykład z pożarem tasmociagu zupełnie nie trafiony, bo to tasmociag najnowszego bloku elektrowni wyposażony w światłowodowy pomiar temperatury i inne bajery. Zawinili ludzie.

    1. Zgadza się. Pisane na zamówienie.

  20. Xxx

    Problem w tym, że poprzez nieudaczników u władzy nie remontuje się jednostek wytwórczych. A remonty które już się przeprowadza to farsa. I proszenie się o problemy. Myślałem, że to powazny portal

  21. MS

    Panie Wiech, Pan tak na poważnie?! Co wspólnego zaniechanie pewnych działań ma do węgla?! A wydawało mi się że Energetyka to opiniotwórcze czasopismo a nie jakiś Fakt czy inny Pomponik. Środek artykułu rozsądny ale tytuł...

    1. MacGawer

      Jakby tego było mało opisano nowe bloki. 858 MW w Bełchatowie ma 10 lat, Opole kilka. Najstarszy w Dolnej Odrze to 200-ka której ubyło "zabójcze" dla stystemu 30 MW. Tak samo do obecnej rzeczywistości pasuje sytuacja z 2015r. Niedawno sejm uchwalił zmiany u prosumentów aby PV nie zapchało systemu energetycznego. A to oznacza, że bloki węglowe latem mogą niemal dosłownie pójść sobie na wakacje. Nawet bez tego nie byłoby aż tak źle bo w międzyczasie dokonane znacznych zmian w systemach chłodzenia. Jak Unia nie zniszczy węgla politycznie i ekonomicznie to będzie sie miał dobrze bo gaz czy atom nie jest alternatywą. Widać to na zachodzie, niewielki mróz i już przygotowują obywateli do blackoutów.

  22. Marek Kapella

    Tytuł najgłupszy z możliwych. Tak rozumując można powiedzieć, że we Francji to elektrownie atomowe będą przyczyną blackoutu, w innym kraju z przewagą elektrowni wodnych to one mogą spowodować to samo. Proszę nie szukać sensacji i nie spłycać tematu.

  23. zwykły obywatel

    Więcej światełek reklamowych bez sensu oraz pseudoeko samochodów na baterie oraz jeszcze więcej niestabilnych OZE..... ale co tam lud łyka tą propagandę więc jest dobrze - powodzenia życzę

  24. Kowalskiadam154

    Ręce nogi odpadły i poszły same:D

Reklama