Sondaż: prawie połowa respondentów przeciwna stosowaniu się do postanowienia TSUE dot. Turowa

29 września 2021, 12:00
elektrownia_turow
Fot. Wikimedia
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Prawie połowa respondentów jest zdania, że Polska strona nie powinna stosować się postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE po skardze Czech nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl.

W sondażu zapytano, czy Polska strona powinna stosować się postanowienia TSUE po skardze Czech, nakazującego czasowe wstrzymanie wydobycia kopalni w Turowie. Zdecydowanie nie odpowiedziało 27,7 proc. respondentów, raczej nie - 19 proc. Oznacza to, że przeciwnych jest 46,7 proc. pytanych.

Blisko 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polska powinna zastosować się do postanowienia TSUE (zdecydowanie tak - 19 proc., i 19,8 proc. - raczej tak). Niezdecydowanych było 14,5 proc.

Największe poparcie dla respektowania postanowienia TSUE wyrażali wyborcy KO (69 proc.) i Lewicy (65 proc.) a najmniejsze - PiS (15 proc.) i Konfederacji (14 proc.).

Reklama
Reklama

"Przeciwni są głównie mężczyźni ‒ w tej grupie zdecydowane zdanie ma co trzeci ankietowany. Ogółem za niepłaceniem Komisji Europejskiej po skardze Czechów jest niemal połowa panów. Sprzeciw rośnie także z wiekiem. W grupie najstarszych ankietowanych (ponad 70 lat) ‒ 63 proc. uważa, że Polska nie powinna płacić" - czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano w ubiegły piątek na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
zeus89
czwartek, 30 września 2021, 12:30

Nie wiem. Ktoś mi wytłumaczy w jaki sposób myśli osoba, która chciałaby zamknąć te kopalnie zgodnie z zaleceniami TSUE? Bo ja nie potrafię zrozumieć. Serio prawie połowa Polaków (choć nie wiem co mają oni wspólnego z tym krajem) jest za tym, że trzeba się słuchać poleceń zza granicy w każdej sprawie? Nawet tak strategicznej?

SPECJALISTA
środa, 29 września 2021, 15:33

Ciekawy sondaż, tylko potwierdza tezę ze młodzi Polacy nie wiedzą o czym mowa. Trzeba wytłumaczyć że z Turowa Polska wytwarza ok. 8% energii elektrycznej dla kraju i zaopatruje 3,2 mln gospodarstw domowych, a siłownie w Turowie były cały czas modernizowane ostatnio oddano do użytku blok nr 7 w 2021 r. Rozumiem zatem że jest 39 % Polaków popiera decyzje TSUE a tym samym skazuje 3,2 mln odbiorców na brak podstawowego dobra jakim jest prąd. Ciekawe co by powiedzieli gdyby ich ten problem dotyczył! To nie jest kiosk z gazetami że można zamknąć takie moce wytwórcze w jeden dzien. Trzeba by było je czymś pokryć np. gazem ale na to trzeba dużych nakładów. Wiec może podwyższymy podatki tym którzy są za likwidacją Turowa.

Niuniu
środa, 29 września 2021, 15:20

Czas wprowadzić ustawę nakazującą kożdy wyrok sądu zatwierdzać w sądażu. Jak respondenci się z nim zgadzają wyrok wykonujemy, jak nie to wyroku nie ma. Rewelacyjny pomysł.

rmarcin555
środa, 29 września 2021, 14:33

Jesteśmy bogatym krajem, stać nas na pól miliona kary dziennie.

Chiny górą
czwartek, 30 września 2021, 17:35

Jesteśmy bardzo bogatym krajem skoro wg podobnych opinii stać nas na zamkniecie Turowa.

AB
środa, 29 września 2021, 19:12

Nie nie stać nas. Olać i nie płacić. W razie czego, dokładnie o taką samą sumę zmniejszać składkę do Unii.

Tweets Energetyka24