Reklama

Ropa

Rosnieft ze stratą w trzecim kwartale

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Odrodzenie się pandemii i słabszy rubel spowodował, że rosyjski gigant energetyczny Rosnieft odnotował w trzecim kwartale stratę netto w wysokości 64 mld rubli (827 mln USD) z dochodu netto w wysokości 43 mld rubli w poprzednim kwartale, wynika z oświadczenia spółki.

Jednak plany przedłużenia programu skupu akcji własnych do końca 2021 roku, ogłoszone później podczas telekonferencji z inwestorami, pomogły jej akcjom odwrócić wcześniejsze straty - przypomina Reuters.

Rosnieft, drugi co do wielkości producent ropy na świecie po Saudi Aramco, został zmuszony do ograniczenia produkcji ropy zgodnie z paktem dostaw OPEC+, mającym na celu stabilizację rynków globalnych.

Wydobycie kondensatu ropy i gazu w okresie od lipca do września spadło o 3,2% w porównaniu z poprzednim kwartałem do 3,91 mln baryłek dziennie.

Musiał też zmierzyć się z kryzysem koronawirusa. Jego siedziba miała 30-godzinny tydzień pracy, a koszty związane z pandemią w pierwszych dziewięciu miesiącach roku wyniosły 5 miliardów rubli (65 milionów dolarów).

Akcje Rosnieftu były o 0,2% wyższe o 1350 GMT.

Firma zaproponowała wykup akcji o wartości 2 mld USD w maju 2018 r., aby zmniejszyć zadłużenie i zwiększyć zwroty dla inwestorów. W końcu zaczął dokonywać odkupów na wolnym rynku w marcu 2020 r. I początkowo planował zakończyć program do końca roku.

Zysk firmy przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji w trzecim kwartale wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami do 366 mld rubli.

Rosnieft, prowadzony przez jednego z najbliższych sojuszników prezydenta Władimira Putina, Igora Sieczina, od dawna sprzeciwiał się ograniczeniom produkcji w parze z OPEC, ale został zdominowany przez prezydenta, który jest zainteresowany pogłębieniem współpracy politycznej z Bliskim Wschodem.

Firma, w której BP posiada 19,75% udziałów, powiedziała, że ​​nadal planuje wydatki kapitałowe w wysokości 1 biliona rubli w 2021 r., ale ostateczna kwota zależy od tego, jak rozwinie się umowa OPEC+.

Koncern musiał kupować ropę od stron trzecich, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań w związku z ograniczeniami produkcji.

Rosnieft podał, że kupił 27,4 mln baryłek na światowych rynkach w trzecim kwartale, o 35% więcej niż w drugim kwartale.

Reklama

Komentarze

    Reklama