Portugalia odeszła od węgla

22 listopada 2021, 14:22
pegop1-696x446
Fot. Flickr

W piątek 19 listopada Portugalia zaprzestała produkcji energii elektrycznej z węgla. Stało się to przed pierwotnie zakładanym terminem.

To historyczna chwila w portugalskim systemie elektroenergetycznym. W piątek (19. listopada) elektrownia Pego w miejscowości Abrantes zakończyła produkcję energii elektrycznej pochodzącej ze spalania węgla. Tym samym kraj całkowicie zaprzestał produkcji energii elektrycznej pochodzącej z "czarnego złota".

Koncesja elektrowni oficjalnie wygasała 30. listopada, lecz z powodu wyczerpania się zapasów węgla zmuszona była zakończyć pracę znacznie wcześniej.

Jak wynika z raportu Redes Energeticas Nacionais, portugalskiej spółki energetycznej, węgiel stanowi zaledwie 2 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Zdecydowaną większość, bo aż blisko 60 proc., zapewniają odnawialne źródła energii.

Portugalia w ten sposób staje się jednym z pierwszych krajów na świecie, które w swoim systemie energetycznym nie posiadają ani elektrowni atomowych, ani węglowych, a większość energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Warto jednak zaznaczyć, że Portugalczycy do tej pory nie ma zagwarantowanej autonomii przy wykorzystaniu OZE w swoim kraju. W związku z tym, by zapewnić nieprzerwane dostawy prądu, konieczny będzie zakup energii z innych państw, jak choćby Hiszpania.

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Propagandzista
wtorek, 23 listopada 2021, 22:08

Import z Hiszpanii? Kiedy ta sama znalazła się ostatnio w energetycznych tarapatach z powodu algiersko-marokańskich zatargów o gazociąg? Powodzenia. OZE to chyba jednak stan umysłu.

piotr
poniedziałek, 22 listopada 2021, 16:54

Trzeba tak w Polsce! Fundament już mamy, fotowoltaika się świetnie rozwija, jest duże zainteresowanie tematem, sa dobre firmy jak Hewalex czy Maxcom Eco Energy. takie branże trzeba wspierać.

Nysa
wtorek, 23 listopada 2021, 10:09

Fundament do rozwalenia polskiej energetyki. Zostaniemy bez energii i skazani na jej import tak jak Portugalia.

Tweets Energetyka24