Reklama

Gaz

PGNiG ma trzy nowe koncesje poszukiwawcze na norweskim szelfie

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

PGNiG zdobyło trzy nowe koncesje poszukiwawcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowała w środę spółka. Koncesje zostały przyznane polskiej firmie przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii w ramach corocznej rundy koncesyjnej.

Dwie z nowo otrzymanych koncesji – PL1064 i PL 1009B – znajdują się na Morzu Norweskim, natomiast koncesja PL636C – na Morzu Północnym. Nowe obszary koncesyjne w ostatniej rundzie przyznano 28 firmom wydobywczym, działającym w Norwegii.

"Zgodnie ze strategią GK PGNiG rozwijamy wydobycie węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wydobywany i zakupiony tam gaz ziemny będzie po 2022 r. stanowił znaczną część surowca wykorzystywanego przez polskich odbiorców indywidualnych i przedsiębiorców" – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Koncesja PL636C jest rozszerzeniem koncesji PL636, w obrębie której leży złoże gazu ziemnego i ropy naftowej Duva. PGNiG posiada w niej aktualnie 20 proc. udziałów. Przejęcie dodatkowych 10 proc. udziałów w Duva w wyniku ubiegłorocznej transakcji z Pandion Energy zostało niedawno zatwierdzone przez norweskie władze.

Z kolei koncesja PL1009B jest poszerzeniem koncesji PL1009, gdzie PGNiG wspólnie z firmą ConocoPhillips planuje wiercenie otworu poszukiwawczego przed końcem 2020 r. W tej koncesji PGNiG otrzymało 35 proc. udziałów, a rolę operatora pełni na niej ConocoPhillips.

Koncesja PL1064, w której PGNiG otrzymało 30 proc. udziałów, znajduje się niedaleko złoża Skarv, w bezpośrednim sąsiedztwie koncesji PL1009 i PL1009B. Operatorem na niej została firma ConocoPhillips, która ma 40 proc. udziałów, a drugim obok PGNiG partnerem jest firma Aker BP z 30 proc.

Jak przypomniało PGNiG, obecnie eksploatuje pięć złóż: Skarv, Gina Krog, Morvin, Vilje i Vale, a działania inwestycyjne i analityczne prowadzone są na sześciu kolejnych: Skogul, Aerfugl, Duva, Tommeliten Alpha, Król Lear oraz Shrek. Uruchomienie wydobycia ze złoża Skogul planowane jest w I kw., a ze złoża Aerfugl w II kw. 2020 r.

Koncern zaznaczył, że w ciągu ostatnich trzech lat podniósł swój stan zasobów wydobywalnych gazu ziemnego i ropy naftowej w Norwegii z 80 mln do ok. 200 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama