Niemiecki deputowany: USA prowadzą wojnę gospodarczą przeciw europejskim sojusznikom

9 kwietnia 2021, 13:42
Fot. Steffen Voß : Flickr
Fot. Steffen Voß / Flickr

Waldemar Herdt, członek komisji spraw międzynarodowych w Bundestagu, uważa, że Stany Zjednoczone prowadzą wojnę gospodarczą przeciwko europejskim sojusznikom. Chodzi oczywiście o walkę Waszyngtonu z budzącym ogromne kontrowersje rurociągiem Nord Stream 2.

„Wszystko to po raz kolejny ujawnia strategię polityczną Stanów Zjednoczonych wobec konkurencyjnych projektów gospodarczych w Europie, pod przywództwem nowej >drużyny wojennej< Bidena” - oświadczył deputowany. Jego zdaniem postawa urzędników jest sprzeczna z interesami amerykańskiego biznesu.

Reklama
Reklama

Herdt odniósł się również do możliwości powołania Amosa Hochsteina na stanowisko specjalnego przedstawiciela USA ds. zatrzymania budowy Nord Stream 2. Znany z prorosyjskich sympatii polityk zasugerował, że realizacja tych zapowiedzi oznaczałaby ryzyko, że przeciwnicy projektu będą starali się go zablokować z wykorzystaniem „środków militarnych”. Chodzi tu zapewne o powielaną w rosyjskich mediach narrację, jakoby Ukraina dążyła do zaostrzenia sytuacji w Donbasie, chcąc w ten sposób sprowokować Rosję do reakcji. Jest to oczywiście piramidalna i wielopoziomowa bzdura.

Waldemar Herdt zasłynął w przeszłości licznymi wypowiedziami, które nacechowane były daleko idącym serwilizmem wobec Moskwy. Deputowany Alternatywy dla Niemiec stwierdził m.in. że Nord Stream 2 nie powinien być uważany za projekt niemiecki lub rosyjski, ponieważ bierze w nim udział ponad 100 firm z różnych krajów. Wszystkie otrzymały niezbędne pozwolenia i zainwestowały środki. „Jeżeli zatrzymamy teraz Nord Stream 2 decyzją polityczną, to czeka nas 10 miliardów euro kar” - mówił polityk,  precyzując równocześnie, że chodzi tutaj o odszkodowania.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
HeHe
piątek, 9 kwietnia 2021, 18:53

"Chodzi tu zapewne o powielaną w rosyjskich mediach narrację, jakoby Ukraina dążyła do zaostrzenia sytuacji w Donbasie, chcąc w ten sposób sprowokować Rosję do reakcji. Jest to oczywiście piramidalna i wielopoziomowa bzdura." - chciałbym poznać argumentację autora mówiącą o tym dlaczego uważa za OCZYWIŚCIE piramidalną i wielopoziomową bzdurę to, że władze Ukrainy próbują użyć zaostrzenia sytuacji w Donbasie aby sprowokować Rosję do odpowiedzi a następnie spróbować nakłonić Niemcy i w ogóle Zachód do powstrzymania budowy NS2. Sądzę wręcz, że władze Ukrainy próbują "upiec dwie pieczenie na jednym ogniu" czyli przede wszystkim, dzięki zaostrzeniu sytuacji powstrzymać i odwrócić trend stałego, bardzo dużego spadku poparcia dla prezydenta Zełenskiego oraz partii "Sługa Narodu" a przy okazji spróbować zatrzymać NS2. Nie widzę specjalnych korzyści władz Rosji w wyniku wznowienia pełnoskalowej wojny w Donbasie.

gonić pastuchów
piątek, 9 kwietnia 2021, 16:11

Szczerą prawdę mówi ten Herdt. Mądry gość.

Chiny górą
sobota, 10 kwietnia 2021, 21:41

On jest mądry po rosyjsku, dlatego tak go chwalisz.

mc.
sobota, 10 kwietnia 2021, 18:56

Mądry, bardzo mądry... Urodzony 28 listopada 1962 58 lat, Zabelovka, Kazachstan ZSRR. I dalej już nic nie trzeba pisać. No może to że jest członkiem AFD, partii która twierdzi że Niemcy powinni być dumni z osiągnięć Wehrmachtu...

bbb
piątek, 9 kwietnia 2021, 16:11

Fajny ten artykuł....taki neutralny.

e tyk
piątek, 9 kwietnia 2021, 22:33

Wszystkie tutejsze są neutralne.Wiadomo,etyka dziennikarska :):).

HeHe
piątek, 9 kwietnia 2021, 21:36

Tak. Myślę, że autor mógłby zostać nominowany do nagrody za bezstronność i obiektywizm. Pozdrawiam :)

Tweets Energetyka24