Minister energetyki Ukrainy: do stycznia podpiszemy umowę tranzytową z Rosją

13 grudnia 2019, 16:29
oleksiy_orzhel
http://ukrdgri.gov.ua/

Ołeksij Orżel zapewnił, że prowadzone z Rosją rozmowy doprowadzą do podpisania umowy tranzytowej jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku.

„Mogę z całą pewnością powiedzieć, że od 1 stycznia będziemy otrzymywać tranzyt (gazu z Rosji – red.), z uwzględnieniem interesów Ukrainy” – zapewnił minister energetyki i ochrony środowiska Ukrainy Ołeksij Orżel.

„Na początku dyskutowaliśmy o roku, następnie o trzech latach, a teraz potencjalnie mówimy o dłuższym okresie. Ważne jednak jest, że mamy wyraźne i spokojne stanowisko” – dodał Orżel w trakcie talk-show „Prawo na Wladu” na antenie kanału 1+1.

Wypowiedź ukraińskiego ministra poprzedziła piątkowe negocjacje ukraińsko-rosyjskie dotyczące przyszłości tranzytu gazu przez Ukrainę. Rozmowy nastąpiły po spotkaniu Putin-Zełenski w kuluarach spotkania „czwórki normandzkiej” 9 grudnia. Równocześnie prowadzone są rozmowy w formacie trójstronnym z udziałem Komisji Europejskiej, poświęcone temu samemu zagadnieniu.

Na rozmowy dwustronne nalegali rosyjscy negocjatorzy, którzy oferują Ukrainie również zniżkę na gaz ziemny w zamian za wznowienie bezpośrednich dostaw oraz zrzeczenie się z przyznanych Naftohazowi przez arbitraż 2,56 mld USD, które wraz z odsetkami musi zapłacić Gazprom.

„Codziennie, po trzy, cztery, pięć razy kontaktujemy się z naszymi europejskimi partnerami, sojusznikami, abyśmy podpisali opłacalny dla nich i dla nas kontrakt” – zapewnił Orżel rozwiewając obawy o możliwe wyrażenie zgody przez negocjatorów ukraińskich na niekorzystne warunki wymuszone przez Rosję.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Po Trzecie Sankcje
wtorek, 17 grudnia 2019, 00:01

Jak na razie to Rosjanie nie za bardzo się kwapią, żeby podpisać umowę z Polską na Jamale - a to 30mld m3 rocznie. Coś mi się widzi, że czekają na NS2, albo na sankcje dla wyjaśnienia sytuacji. Z naszego punktu widzenia sankcje na NS2 mogą nam pomóc w negocjacjach o tranzyt. Myślę, że Amerykanie też to wiedzą i będą chcieli wprowadzić te sankcje, gdyż dodatkowo Rosja będzie miała słabsze stanowisko w negocjacjach zarówno z UA jak i PL.

Naiwny
sobota, 14 grudnia 2019, 19:26

Problem nie jest w tym, ze Ukraina nie ma jasnego stanowiska negocjacyjnego. Problemem jest to, że Rosja też ma jasne stanowisko. Stanowiska negocjacyjne stron dodatkowo są diametralnie różne. Cieszy optymizm Pana Ministra Ukrainy ale czy nie jest on przedwczesny? A przy okazji to nie Unia pilnuje interesów ukraińskich. Unia pilnuje swojego interesu. Przypomnę, że to Unijny Komisarz ostatnio obstawał o zawarcie kontraktu "technicznego" na 6 miesięcy. Powodem ma być to, że na ukrainie nadal nie został powołany nowy podmiot będący ukraińską stroną docelowego kontraktu tranzytowego.

najszybszy rosyjski zegarek
niedziela, 15 grudnia 2019, 23:05

Daj spokój. NS2 jak się okazuje będzie objęty trzecim pakietem energetycznym przez co nie będziecie mogli wykorzystać jego całej przepustowości bo zabraniają wam tego unijne przepisy antymonopolowe. W świetle tego faktu wasza umowa z Ukrainą wygląda jak akt desperacji bo jak się okazuje nie pchniecie przez NS2 wcześniej zakładanej ilości gazu. Najpierw zaatakowaliście Ukrainę a teraz żebrzecie przy pomocy swojego kolejnego czopka w ukraińskich władzach o umowę gazową - tak dla niepoznaki żeby nie było że to wasza inicjatywa. Wasz car cwaniakował a teraz zostanie upokorzony bo musi się układać ze znienawidzoną Ukrainą i bardzo mnie to cieszy :)

anda
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 14:20

A jakim pakietem objęty NS 2? Nikt nie będzie płacił za puste rurociągi i nikt też nie będzie finansował fanaberii Ukrainy. A zgodnie z najnowszą interpretacją prawną można rezerwować tylko te przepustowości dla których istnieje możliwość techniczna wpięcia się innego podmiotu, a dla NS 2 i pozostałych gazociągów nie ma takiej opcji, dopiero na końcowych stacjach rozdzielczych istnieje możliwość . I jest to obejście.

Pozdrowienia
poniedziałek, 16 grudnia 2019, 13:43

Daj spokój. NS2 powstanie tak samo jak Turkish strem, a jakim pakietem bedzie objety dla was to nie ma żadnego znaczenia. W świetle tego faktu wasza wyimaginowana umowa na 10 lat nie ma prawa bytu, a ta cala propaganda to akt desperacji bo wasz gazociag sie rozpada , i nie bedzie pieniedzy z tranzytu. Najpierw zaatakowaliście mniejszość na wschodzie i zabroniliście mieszkajacym tam ruskim gadać po rusku mino ze mieliście ich 30% , a teraz skomlecie o umowy z ruskimi mimo ze ponoc prowadzicie z nimi wojne. Mnie to akurat malo cieszy cierpienie innych, a nienawiscia ktora jest czescia waszej tozsamosci narodowej gardze.

Tweets Energetyka24