Eksplozja i pożar na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej

11 października 2019, 09:35
tanker-1242111_1280
Fot.: Flickr.com
Energetyka24
Energetyka24

Do eksplozji i pożaru doszło w piątek na irańskim tankowcu u wybrzeży Arabii Saudyjskiej na Morzu Czerwonym. Według irańskiego koncernu naftowego NIOC został on trafiony dwiema rakietami z saudyjskiego wybrzeża.

Załoga jest bezpieczna, a sytuacja pod kontrolą - podały media w Iranie. Na razie władze Arabii Saudyjskiej nie zabrały głosu w sprawie incydentu.

W momencie eksplozji tankowiec, należący do irańskiej spółki naftowej NIOC, znajdował się ok. 60 mil morskich (ok. 100 km) od saudyjskiego portu Dżudda.

Jak podała najpierw irańska państwowa agencja ISNA, powołując się na anonimowe źródła, wybuch spowodował poważne szkody i wyciek ropy naftowej do Morza Czerwonego. "Eksperci uważają, że był to atak terrorystyczny" - dodała ISNA. Irańska telewizja państwowa poinformowała, że uszkodzone zostały dwa zbiorniki tankowca.

Chwilę później agencja Nour przekazała, że "sytuacja na tankowcu jest pod kontrolą" i stabilna, a wszyscy członkowie załogi są bezpieczni. Nour związana jest z elitarną jednostką, Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Agencja IRNA podała, że wyciek ropy został opanowany.

Według NIOC irański tankowiec został trafiony dwoma pociskami z saudyjskiego wybrzeża.

Domniemany atak jest kolejnym incydentem z udziałem tankowców w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Perskiej i prawdopodobnie zwiększy napięcia między Iranem a Arabią Saudyjską - zwraca uwagę agencja Reutera.

V Flota Marynarki Wojennej USA, która działa w regionie, "wie o doniesieniach medialnych na temat irańskiego tankowca, ale nie ma więcej informacji w tej sprawie" - przekazał rzecznik floty porucznik Pete Pagano, na którego powołuje się Reuters.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Losif
niedziela, 3 listopada 2019, 20:35

Arabia Saudyjska ma największą deflacje a atak na rafinerie miał przyczynić się do pogłębienia recesji w tym kraju i wzrostu cen ropy i zadłużenia kraju. W 2014 rudzie w parku pamieci zawarto pakt jak wywołać kryzys ekonomiczny w Polsce spekulujuac fake news w celu wzrostu zadłużenia a falszywe alarmy bombowe w MTK sprzyjały temu. Ktoś na tym korzystał Iran i Rosja

HeS
piątek, 11 października 2019, 16:45

@Autor:"Według irańskiego koncernu naftowego NIOC został on trafiony dwiema rakietami z saudyjskiego wybrzeża." To dlaczego nie opublikują zdjęć tankowca z dziurami po wybuchu tych rakiet? Jak był poprzedni atak na tankowce, to opublikowano zdjęcia. To jakaś ściema.

edzio
piątek, 11 października 2019, 14:57

Czy Saudowie teraz odwaza sie puscic jakis statek przez Omruz? Radze zatankowac….

Davien
niedziela, 13 października 2019, 17:58

Edzio, a czy Iran odwazy się zaatakowac wiedząc że saudyjskie DF-3 i DF-21 moga przerobic jego rafinerie na złom.

Tweets Energetyka24