Baltic Pipe – zakończono wiercenie tunelu w miejscu lądowania gazociągu podmorskiego w Polsce

10 czerwca 2021, 09:23
Finch_11A0440pl-2048x1353
Fot. Energinet / www.baltic-pipe.eu
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) zakończyła drążenie tunelu dla gazociągu Baltic Pipe w miejscowości Pogorzelica na polskim wybrzeżu Bałtyku. 

W ten sposób został wykonany jeden z kluczowych etapów morskiej części Baltic Pipe. Na zlecenie Gaz-System wykonawca wybudował przejście podziemne techniką ograniczającą oddziaływanie inwestycji na otoczenie i przyrodę. Metoda polegała na drążeniu tunelu maszyną o średnicy tarczy ok. 2,5 metra, za którą były układane betonowe obręcze dodatkowo usztywniające i stabilizujące tunel. Punkt wyjścia z tunelu znajduje się ok. 400 m od linii brzegowej w głąb morza.

Tak przygotowane miejsce lądowania gazociągu podmorskiego pozwoli na połączenie gazociągu podmorskiego ze stacją zaworową na lądzie. Następne prace w rejonie miejsca lądowania gazociągu będą polegały m.in. na przygotowaniach do wyciągnięcia maszyny TBM spod dna morza oraz na dostosowaniu placu budowy do umieszczenia gazociągu podmorskiego w tunelu.

Równolegle na lądzie w Polsce trwają intensywne prace przy spawaniu i układaniu gazociągów na trasie Niechorze – Płoty i Goleniów-Lwówek. Na tłoczniach w Goleniowie, Odolanowie i Gustorzynie powstają budynki zaplecza technicznego oraz fundamenty pod sprężarki. Pierwszy montaż agregatu sprężającego rozpoczął się 9 czerwca br. na tłoczni w Odolanowie. (Gaz-System)

Reklama
Reklama
Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Niuniu
piątek, 11 czerwca 2021, 00:05

A jak idzie układanie rury na dnie Bałtyku?

czytelnik D24
piątek, 11 czerwca 2021, 15:08

Co się tak martwisz fanatyku Gazpromu? Odcinek na Morzu Północnym jest już ułożony a na ułożenie rurociągu na Bałtyku mamy aż półtora roku.

Buczacza
sobota, 12 czerwca 2021, 00:07

Czego się spodziewać po kimś komu SM wybudowała dom?

Tweets Energetyka24