Zakaz aut spalinowych, nowy handel emisjami, ekopodatki - szczegóły Fit for 55 [ANALIZA]

14 lipca 2021, 16:30
flag-1198978_1920(1)
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Komisja Europejska zaprezentowała dziś pakiet Fit for 55. Oto jego szczegóły.

Fit for 55 to pakiet klimatyczny Unii Europejskiej, którego cel - zgodny z wcześniejszymi ustaleniami UE - zakłada redukcję unijnych emisji gazów cieplarnianych o 55 procent do 2030 r. W skład pakietu wchodzi łącznie 13 wniosków ustawodawczych. Oto jego najważniejsze propozycje:

Zmiana systemu ETS

Pakiet przewiduje zmianę unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS). Ma on zostać Rozszerzony na nowe sektory i zaostrzony, jeśli chodzi o roczne współczynniki redukcji. Wzrosnąć mają koszty emisji dla ogrzewania, transportu, przemysłu. KE proponuje, by wygasić darmowe pozwolenia na emisję dla transportu lotniczego oraz uwzględnić w ramach ETS transport morski.

Dodatkowy system handlu emisjami ma zostać opracowany dla transportu drogowego i budownictwa. Nowe regulacje dotkną też sposób wydatkowania środków, jakie państwa członkowskie pozyskują na handlu emisjami. Według pakietu kraje UE powinny wydawać w całości dochody z handlu emisjami na transformację energetyczną. Z kolei dochody z nowego systemu (dla transportu i budownictwa) powinny iść na walkę z ubóstwem energetycznym, na potrzeby mikroprzedsiębiorców oraz użytkowników transportu.

Mechanizm CBAM

KE zaproponowała tzw. Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), który nałoży cło na wybrane produkty pochodzące spoza Unii. Celem tego instrumentu jest podwójna ochrona unijnej gospodarki: z jednej strony chodzi o zrównoważenie konkurencyjności towarów produkowanych w krajach, które łagodniej podchodzą do rygorów środowiskowych. Z drugiej - CBAM ma zablokować możliwość unijnego przemysłu emisyjnego w poszukiwaniu tańszych miejsc produkcji.

Nowy transport drogowy

Rewolucja czeka też unijny transport drogowy. Unia chce wyższych standardów redukcji emisji dla samochodów, postulując cel zmniejszenia emisji aut o 55% w 2030 r. i 100% w 2035 r. w porównaniu do roku 2021. Żeby się to udało, od 2035 roku wszystkie samochody rejestrowane w UE mają być zeroemisyjne. Wspomóc ma to rozbudowa sieci ładowania (na autostradach ładowarka ma znajdować się co 60 km, stacja tankowania wodorem co 150 km).

image

 Reklama

Efektywność energetyczna

Nowe wytyczne w zakresie efektywności energetycznej dotkną sektora publicznego. Będzie on zobowiązany poddawać corocznie 3% swoich budynków renowacji pod kątem zwiększenia efektywności wykorzystywania energii.

Usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery

Pakiet Fit for 55 przewiduje też zwiększenie wysiłków na rzecz wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. Ma się to odbywać w sposób naturalny. Celem jest posadzenie 3 miliardów drzew w Europie do 2030 roku.

Wsparcie czystej energii, uderzenie w paliwa kopalne

W ramach nowelizacji dyrektywy RED do 2030 roku 40% unijnej energii pochodzić ma ze źródeł odnawialnych. Pakiet kierunkuje też zmiany podatkowe w taki sposób, by zachęcać do korzystania z zielonej energii i dociążać fiskalnie źródła kopalne.

Effort Sharing Regulation

Instrument ESR przewiduje wzmocnione cele redukcyjne dla każdego państwa członkowskiego w konkretnych sektorach (budownictwo, transport, rolnictwo, odpady, mały przemysł). Cele te mają być oparte na wskaźniku PKB per capita, powinny uwzględniać też punkt startowy każdego z państw członkowskich.

Walka z ubóstwem energetycznym

Jednym z celów pakietu jest też walka z ubóstwem energetycznym. Na ten cel pochodzić mają środki z nowego systemu handlu emisjami. Dodatkowym narzędziem ma tu być Social Climate Fund. Ten specjalny fundusz będzie dysponował budżetem ok. 73 mld euro.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
mc.
piątek, 16 lipca 2021, 02:21

UE opanowało szaleństwo. W Polsce mamy ok. 30 mln samochodów. jeżeli maja zastąpić samochody spalinowe musimy mieć 30 mln stacji ładowania. jeżeli ktoś czegoś nie rozumie, to stacja ładowania jest zasilana jak... mieszkanie lub dom. tylko że w Polsce mamy 18 mln mieszkań i domów. czyli mamy wybudować dwa razy większą sieć energetyczną niż obecnie !!! Ale to nie koniec problemów - akumulatory w samochodach elektrycznych podczas ładowania mogą się przegrzać i zapalić (podobnie jak w smartfonach i laptopach) - przypominam pożar w ubiegłym roku w budynku na Woli (Warszawa) który spowodował mieszkaniec ładujący samochód z sieci budynku. Budynek uległ takiemu uszkodzeniu, że najbardziej uszkodzona część wieżowca jest do wyburzenia. Dalej - kwestia czasu ładowania. I jeszcze - trwałość baterii i problem utylizacji. No i ostatnie - czy ziemia ma dostateczną ilość zasobów by można było zbudować setki milionów baterii do samochodów ?

rmarcin555
wtorek, 20 lipca 2021, 18:15

@mc. Najlepiej to siedzieć i nic nie robić. Buk dał, buk wziął. Prawda jest taka, że bez pogonienia do roboty producentów postępu nie będzie. Bo łatwiej jest trwać, niż cokolwiek nowego wprowadzać. Oczywiście, że akumulator się nagrzewa podczas ładowania, dlatego porządny elektryk ma system chłodzenia baterii.

mc.
środa, 21 lipca 2021, 14:55

A i mała uwaga - artykuł który przeczytałem "wczoraj": 8 letnia Tesla która przejechała 156 000 km, ma obecnie "zasięg akumulatorów" nie przekraczający 100 km. Utylizacja i nowy akumulator...

mc.
środa, 21 lipca 2021, 14:53

Dalej NIKT mi nie odpisał jak zbudować dwukrotnie większy niż obecnie system energetyczny. A co ze stabilizacją sieci ? Samochody będą ładowane głównie wieczorem i nocą, czyli bez udziału energii (promowanej) fotowoltaniki...

Stary Grzyb
czwartek, 15 lipca 2021, 21:48

I pomyśleć, że w każdym większym markecie budowlano-ogrodniczym jest dość sprzętu, żeby ten obłęd powstrzymać, i to w ciągu jednego popołudnia ...

Radek
niedziela, 18 lipca 2021, 20:28

Oj nie ma

SPECJALISTA
czwartek, 15 lipca 2021, 09:55

Przecież obecnie produkowane auta elektryczne są nie ekologiczne i muszą być codziennie ładowane do prądu, więc to wielki przekręt ekologicznego lobby głównie nurtu Niemiec i Francji. Przecież wiadmo jak skończył się pomysł Emmanuel Macron o zakazie używania we Francji aut spalinowych, wreszcie ludzie wyszli na ulice - PROTEST ZŁÓTYCH KAMIZELEK. Mam nadzieje że i Polacy się obudzą w końcu!

Andrzej K.
czwartek, 15 lipca 2021, 01:33

CBAM nie ma szansy zadziałać. Jeżeli będzie wprowadzony jako cła "na państwo", tzn. wszystkie towary z danego państwa mu podlegają, to będzie to po prostu nowe cło niezgodne (wyższe od) już ustalonych ceł w ramach porozumień międzynarodowych - czyli nielegalny. Jeżeli natomiast będzie wprowadzony "na producenta" lub "na produkt" - w zależności od używanej energii do produkcji przez producenta lub dla produktu, to firmy z Chin podzielą się na grupy - ci produkujący na rzecz EU "ocertyfikatują się", że mają energię z Zapory Trzech Przełomów, atomówek lub wiatraków itp. Żaden problem i żadne obciązenie finansowe - nie wymaga nowych inwestycji, bo zapory, atomówki i wiatraki Chiny już mają w dużych ilośćiach, więc tą energię uzyskają taniej niż firmy z UE, które będą musiały opłacić "transformację". Natomiast ci, którzy produkują na rzecz Afryki, Indii, czy na rynek wewnętrzny będą produkowali z taniego węgla, w wyniku czego wygrają cenowo z produktami z UE - eksport z UE na te rynki zaniknie, więc firmy z UE stracą korzyści skali.

Parsifal7
czwartek, 15 lipca 2021, 17:08

Dokładnie tak. Nic dodać. To gospodarcze samobójstwo i z klimatem nie ma to nic wspólnego. Albo to głupota ideologiczna albo przemyślane działanie. Raczej to drugie nakierowane na lobbing gospodarczy.

Parsifal7
czwartek, 15 lipca 2021, 01:19

Od zawsze staram się patrzeć na zycie racjonalnie i w sposób wyważony, uważam że trzeba zmieniać energetykę (to kwestia przełomu technologicznego) ograniczac transport lotniczy i ogolnie racjonalnie korzystac z zadobow, ale to co czytam mnie przeraża. To jest kwestia nie klimatu ale ordynarnej ideologii, która stanie się początkiem końca. Przypomina mi to trochę słynny klasyk filmowy Człowiek demolka, gdzie ukazany został nowy świat, nowy człowiek który miał być z założenia idealny (zakaz spożywania mięsa, zakaz używania ostrych słów i niemalże zakaz wszystkiego w imię postępu i powszechnej szczesliwosci). Ostatecznie świat ten upadł. Podobnie upadł socjalizm bo był niewyspany ekonomicznie. Upadnie też UE i rizsypie się niczym ZSRR i RWPG. Bo wszystko co jest sprzeczne że zdrowym rozsądkiem i oparte jest o ideologię musi upaść. Prędzej czy później ale musi. Wseoim życiu dużo już widziałem i wiem że wszelka głupota ma żywot krótki. Tak jak zdrowa gospodarkę buduje się na zdrowych zasadach i pracy a nie pompowaniu socjalu który demoraluzuje, tak zdrowa energetykę też buduje się ba zdrowym miksie. Praw fizyki się nie przedkoczy. Tak czy owak od węgla odchodzić trzeba i zastępować atomem ale to też musi miec rece i nogi. Inaczej zarzniemy gospodarkę. Oby nie było tak że będziemy uciekać ba Białoruś żeby móc normalnie prowadzić biznes. Chichot historii.

Kacper
niedziela, 18 lipca 2021, 20:30

Po co chcesz ograniczać lotnictwo? Radykalny ekolog kolejny

Tweets Energetyka24