Tankowce przewożące co najmniej 18,1 miliona baryłek wenezuelskiej ropy naftowej są obecnie na biegu jałowym na morzu na całym świecie, nie mogąc znaleźć nabywców - niektórzy nawet przez sześć miesięcy - ponieważ wielu potencjalnych i poprzednich klientów surowca wenezuelskiego nie chce ryzykować dostawy z obawy przed amerykańskimi sankcjami.
Według szacunków Reutersa opartych na danych o wysyłce, źródłach branżowych i dokumentach państwowej firmy naftowej PDVSA z Wenezueli, co najmniej 16 tankowców dryfuje u wybrzeży Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ niewielu potencjalnych nabywców ryzykowałoby sankcjami USA za relacje z reżimem Nicolasa Maduro.
Według Reutersa 18,1 miliona baryłek wciąż niesprzedanej wenezuelskiej ropy to dwa miesiące produkcji kraju w obecnym tempie.
W ciągu ostatnich miesięcy administracja amerykańska coraz bardziej zintensyfikowała kampanię o maksymalnej presji na Wenezuelę, przemysł naftowy i eksport, dążąc do odcięcia dochodów reżimowi Maduro.
Na początku tego roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ramię handlowe Rosnieftu w Szwajcarii i zasygnalizowały, że są gotowe jeszcze bardziej zaostrzyć pętlę wokół rządu Wenezueli.
„W ubiegłym tygodniu Departament Skarbu USA wyznaczył trzy osoby i osiem podmiotów zagranicznych oraz zidentyfikował dwa statki jako zablokowane mienie dla ich działalności w sieci lub związanej z siecią próbującą uniknąć sankcji USA wobec sektora naftowego Wenezueli. Podmioty objęte sankcjami obejmują meksykańską Libre Abordo i jej spółkę stowarzyszoną Schlager Business Group” - przekazał Departament Skarbu.
Pomimo amerykańskich sankcji wenezuelska ropa dociera do Chin w ostatnich miesiącach.
Według administracji USA, tankowiec Delos Voyager - który jest obecnie zablokowaną własnością - załadował 515 000 baryłek wenezuelskiej ropy w połowie stycznia 2020 r. I dostarczył ją do Qingdao w Chinach w lutym 2020 r., Podczas gdy EUROFORCE załadował 500 000 baryłek wenezuelskiej ropy w połowie marca 2020 r. i pod koniec maja 2020 r. przeniósł ładunek na inny statek na Morzu Południowochińskim.
To straszne. Chiny kupują wenezuelska ropę a pastuszki nie nakładają na nich sankcji"? Boją się, że "oleją" ich LNG? Czyli jednak są "równi i równiejsi".
No popatrz Ferdus i ten tankowiec co ją dostarczył został zablokowany razem z cała firma:) A Chiny kupuja głównei rope z Arabii Saudyjskiej .