18 milionów baryłek wenezuelskiej ropy dryfuje na morzach i oceanach

25 czerwca 2020, 11:54
Tankowiec
Fot. Flickr/Stephen Lee Carr/CC.3.0

Tankowce przewożące co najmniej 18,1 miliona baryłek wenezuelskiej ropy naftowej są obecnie na biegu jałowym na morzu na całym świecie, nie mogąc znaleźć nabywców - niektórzy nawet przez sześć miesięcy - ponieważ wielu potencjalnych i poprzednich klientów surowca wenezuelskiego nie chce ryzykować dostawy z obawy przed amerykańskimi sankcjami.  

Według   szacunków Reutersa opartych na danych o wysyłce, źródłach branżowych i dokumentach państwowej firmy naftowej PDVSA z Wenezueli, co najmniej 16 tankowców dryfuje u wybrzeży Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ niewielu potencjalnych nabywców ryzykowałoby sankcjami USA za relacje z reżimem Nicolasa Maduro.

Według Reutersa 18,1 miliona baryłek wciąż niesprzedanej wenezuelskiej ropy to dwa miesiące produkcji kraju w obecnym tempie.

W ciągu ostatnich miesięcy administracja amerykańska coraz bardziej  zintensyfikowała kampanię o maksymalnej presji na Wenezuelę, przemysł naftowy i eksport, dążąc do odcięcia dochodów reżimowi Maduro.


Na początku tego roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ramię handlowe Rosnieftu w Szwajcarii i zasygnalizowały, że są gotowe jeszcze bardziej zaostrzyć pętlę wokół rządu Wenezueli. 

„W ubiegłym tygodniu Departament Skarbu USA wyznaczył trzy osoby i osiem podmiotów zagranicznych oraz zidentyfikował dwa statki jako zablokowane mienie dla ich działalności w sieci lub związanej z siecią próbującą uniknąć sankcji USA wobec sektora naftowego Wenezueli. Podmioty objęte sankcjami obejmują meksykańską Libre Abordo i jej spółkę stowarzyszoną Schlager Business Group” - przekazał Departament Skarbu. 

Pomimo amerykańskich sankcji wenezuelska ropa dociera do Chin w ostatnich miesiącach. 

Według administracji USA, tankowiec Delos Voyager - który jest obecnie zablokowaną własnością - załadował 515 000 baryłek wenezuelskiej ropy w połowie stycznia 2020 r. I dostarczył ją do Qingdao w Chinach w lutym 2020 r., Podczas gdy EUROFORCE załadował 500 000 baryłek wenezuelskiej ropy w połowie marca 2020 r. i pod koniec maja 2020 r. przeniósł ładunek na inny statek na Morzu Południowochińskim. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Pan Ferdek
czwartek, 25 czerwca 2020, 22:32

To straszne. Chiny kupują wenezuelska ropę a pastuszki nie nakładają na nich sankcji"? Boją się, że "oleją" ich LNG? Czyli jednak są "równi i równiejsi".

Davien
piątek, 26 czerwca 2020, 13:32

No popatrz Ferdus i ten tankowiec co ją dostarczył został zablokowany razem z cała firma:) A Chiny kupuja głównei rope z Arabii Saudyjskiej .

Tweets Energetyka24