Reklama

Górnictwo

Węglokoks Energia zamierza zgazowywać muł węglowy

Fot. Węglokoks Energia
Fot. Węglokoks Energia

Węglokoks Energia prowadzi zaawansowane prace nad uruchomieniem instalacji zgazowania mułów węglowych. Nowa technologia pozwoli na bardziej ekologiczne wykorzystanie nieskiej jakości węgla do produkcji prądu i ciepła.

Muły węglowe oraz tzw. flotokoncentraty to węgiel najniższej jakości, będący faktycznie odpadem z produkcji lepszych gatunków. Spalanie mułów w indywidualnych paleniskach to jedna z istotnych przyczyn smogu. W ostatnim czasie krajowi producenci węgla deklarują, że muły nie będą już oferowane indywidualnym odbiorcom, ale zagospodarowywane w zawodowej energetyce.

 

W Węglokoksie – jak poinformowali PAP przedstawiciele tej spółki - trwają zaawansowane prace nad zastosowaniem technologii pirolizy i zgazowania odpadów, biomasy, mułów i miałów węglowych. Procesy te polegają na termicznym przekształcaniu tych niskojakościowych paliw w produkty o znacznie większej wartości energetycznej.

 

Zobacz także: Węglokoks konsoliduje spółki. Celem kompleksowy łańcuch dostaw

 

„Przy dzisiejszej polityce Komisji Europejskiej, która - delikatnie mówiąc - nie sprzyja węglowi, jeśli chcemy zapewnić przyszłość branży węglowej, musimy szukać czystych, przyjaznych środowisku technologii. Taką technologią z pewnością może być zgazowanie mułów i miałów węglowych” – ocenił prezes Węglokoksu Sławomir Obidziński.

 

Proces zgazowania przebiega w temperaturze ok. 850-1100 stopni Celsjusza, bez dostępu tlenu lub z jego bardzo ograniczonym dopływem. Wytworzony w ten sposób gaz po oczyszczeniu wykorzystywany jest jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

 

Analizy spółki Węglokoks Energia wskazują, że optymalna - z punktu widzenia bazy surowcowej i zastosowanej technologii - jest instalacja zdolna do przerobienia w ciągu roku od 10 tys. do 25 tysięcy ton odpadów i mułów, wzbogacanych miałem węglowym. Taka instalacja jest w stanie wytworzyć strumień energii rzędu 12,85 megawata.

 

Technologia spełnia obowiązujące i zapowiadane normy środowiskowe, a emisja zanieczyszczeń jest niższa od dopuszczalnej. Pierwsza taka instalacja – zakłada Węglokoks - ma ruszyć w 2020 roku.\

 

Zobacz także: Węglokoks szuka nowych rynków eksportowych

 

„Najważniejsze jest to, że nie tylko chcemy stosować te urządzenia, ale również produkować je, jako firma Węglokoks. Osiągnęlibyśmy wtedy dwa cele: technologiczny czyli ekologiczną produkcję energii elektrycznej i węgla, oraz biznesowy - poprzez wprowadzenie na rynek nowego urządzenia” – wskazał prezes spółki Węglokoks Energia Jacek Boroń.

 

Węglokoks Energia to kolejna spółka, przygotowująca się do wdrożenia technologii zgazowania mułów węglowych. Podobne analizy prowadzi grupa energetyczna Tauron. W kwietniu jej przedstawiciele zapowiedzieli, że jeszcze zanim spółka podejmie decyzje w sprawie budowy instalacji zgazowania, zamierza doprowadzić do znaczącego zwiększenia spalania mułów w swoich elektrowniach.

 

W tym roku grupa Tauron chce podwoić ilość zużywanych w elektrowniach mułów (do ok. 300 tys. ton), a w ciągu kolejnych dwóch lat zamierza zwiększyć ich wykorzystanie do ponad 600 tys. ton rocznie, spalając je w istniejących instalacjach. W kilkuletniej perspektywie możliwe jest zagospodarowanie w ten sposób wszystkich wytwarzanych w kopalniach grupy mułów, czyli ok. 700 tys. ton rocznie.

 

Zobacz także: Prezes Węglokoksu: "Rozważamy kolejne akwizycje w energetyce"

 

Tauron myśli też o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie zgazowania, pozwalających w bezpieczny dla środowiska sposób wykorzystać muły węglowe w przyszłości.

 

Eksperci wskazują, że prac badawczych w zakresie potencjalnego zgazowania mułów węglowych nie należy łączyć z badaniami dotyczącymi zgazowania węgla na potrzeby przemysłu chemicznego - taki projekt Tauron i Grupa Azoty rozważają obecnie w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Obecne prace analityczne Tauronu dotyczą oceny możliwości stosowania mułów węglowych w reaktorach zgazowania i następnie wykorzystania gazu procesowego jako paliwa wspomagającego w istniejących blokach. W przygotowaniu jest studium wykonalności dotyczące produkcji gazu surowego dla bloku energetycznego w oparciu o technologie zgazowania zintegrowane z istniejącym blokiem energetycznym.

 

Rozważana jest również technologia polegająca na wytworzeniu paliwa zawiesinowego z mułów węglowych oraz dostosowaniu pyłowych kotłów węglowych w energetyce do spalania takiego paliwa.

 

Zobacz także: Powołano nowy zarząd Węglokoksu

 

kn/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze